E joi. O zi obișnuită pentru unii, o zi de doliu pentru alții care bocesc la catafalcul lui Iliescu, dar pentru mine a fost din nou ziua în care am oferit ceva ce nu se poate cumpăra – o șansă la viață.

Am fost la Centrul de Transfuzie Sanguină din București, pe strada Constantin Caracas. Aveam programare pe Donorium, așa că totul a decurs repede, eficient, cu profesionalism. Era multă lume – semn că nu sunt singura care crede că ajutorul real nu se strigă, ci se oferă.

Donez sânge din 2016, cu pauze inevitabile, dar cu aceeași inimă plină. Astăzi, îngerii mei roșii – cum îmi place să le spun – au plecat către un bărbat din Oradea. Nu îl cunosc. Știu doar numele lui: Mădălin. Și sper din suflet să-l fi ajutat. Sper să simtă că, undeva, cineva s-a gândit la el (și la mama lui!) fără să-l fi văzut vreodată.

În jurul meu, o lume tăcută și determinată. Un bărbat își verifică pulsul. Altul bea apă. Îmi spune că a venit să doneze sânge pentru un cumnat care a avut un accident de mașină. O tânără studentă zâmbește, dar îi simt teama. Își rotește părul pe deget și e emoționată. E prima ei donare. O face pentru un coleg bolnav. O femeie trecută de 50 de ani completează cu grijă formularul de triaj. Sunt oameni obișnuiți. Dar azi, aici, toți sunt eroi.

Cristina și Liliana, cele două asistente care mi-au fost alături, sunt profesioniste desăvârșite. Cristina are o mână atât de ușoară, încât nici nu am simțit acul. Nu îi fac reclamă – sunt jurnalist, sunt obiectivă.

Liliana m-a certat puțin că mi-am făcut fotografii în timp ce donam. Dar când i-am explicat că vreau doar să promovez evenimentul și Centrul de Transfuzie, m-a înțeles. Nu mă joc. Cred în ceea ce fac. 😉

Pentru mine, motivele sunt adânci. Mama mea era talasemică, forma minoră, și venea aici la analize. Cristina, prietena mea dragă, a avut forma majoră și a murit. Tatăl meu a avut nevoie de sânge înainte să plece dintre noi. Așa am devenit donator onorific. Și nu mă opresc.

Donarea de sânge nu este doar un gest frumos. Este un act de civism, empatie și maturitate umană. Știți ce oferă în schimb?

  • Satisfacția unică a faptului că ai salvat o viață
  • Un control constant al sănătății tale.
  • Reduceri la transport în comun.
  • Zi liberă de la muncă.

Sângele meu ajunge la băiatul unei mame care se roagă acum, disperată, pe un hol de spital. Sângele tău poate ajunge la o fetiță care încă mai crede că supereroii există.

Dacă poți dona, dacă ai voie, programează-te și fă-o! Nu mai aștepta. După ce ai dăruit viață cuiva, scrie-mi. Spune-mi cum te-ai simțit. Ce ai simțit.

Lăsați prostiile. Lăsați teoriile conspirației, manipulările de pe ecran, naționalismele false și zgomotul toxic al ignoranței. Nu suntem daci. Nu suntem roboți. Suntem oameni.

Sângele tău poate fi miracolul cuiva.

Fii acel miracol!

DFM 7 august 2025

Dacă ți-a plăcut ce ai citit, susține-mă, aici: RO28 RNCB 0318 0781 8893 0001

BIC RNCBROBU- Mateescu Daniela Cristina

Doar dacă vrei!

Mulțumesc!