L-am găsit aruncat în drum, pe stradă, acum vreo opt ani. Jumătate uscat, ars, dar cu o rădăcină bună. Două, trei frunzulițe verzi se chinuiau să reziste. Mi-a fost milă. Îl auzeam cu plânge în hohote. Jur! Bănuiam că e un trandafir.
Eram cu Răzvan. „Eu îl iau, să știi!” , i-am zis, și, fără să aștept aprobarea și ștampila, l-am ridicat de jos.
„Iar strângi mortăciuni și gunoaie? Muchinuța! Aruncă-l imediat!”
„Nu vreau!”
Și l-am cărat după mine la Lidl. (Nu eram cu mașina.)
E drept, așa, pe stradă, am mai găsit o Ortensie aruncată, care a trăit și înflorit ani de zile, până a mâncat-o Silvia, cățelușa noastră, un castan mic și trei crini portocalii (acum am vreo 60, că s-au înmulțit).
Am un sentiment de bucurie nespusă când văd că o plantă aproape moartă se ridică la viață. Așa fac și cu oamenii. Cât pot. Dacă pot!
Doamne, ce m-a înțepat trandafirul, după ce l-am luat de pe jos! Era plin de spini, din aceia mici și usturători, unul lângă altul. Nu aveam de unde să-l apuc, așa că l-am ținut între degete, rănindu-mă cumplit.

Ajunsă acasă, l-am plantat, și m-am certat cu el, pentru că mă umpluse de sânge. „Bă, nesimțitule! Eu te salvez de la moarte, iar tu ce faci?”
El? Nimic. Tăcea chitic. Și, pentru că eu îmi botez aproape toate plantele din curte, i-am pus numele Marcel. Îmi place cum sună! (sic!)
Atunci i-am turnat apă-n cap și l-am lăsat în pace. Nici măcar nu știam ce culoare are. Din când în când treceam pe lângă el și-l chemam în șoaptă, să nu m-audă ai mei și să creadă că m-am dilit complet la cap: „Marcelicăăă! Ce faci, fată? Ești bine? Ai mâncat? Ai soare? Ți-e frig? Dormi bine? Hai să ne pupăm!” Și îmi apropiam, încet, buzele de el. Marcel tremura din frunzulițe și-mi arăta țepii.
„Ho, că nu te ating!”
Ei, dragii mei! Peste un an, planta mea, care era ca o palmă de fetiță, s-a înălțat cât mine. Marcel a înflorit ca un zevzec îndrăgostit, era plin de trandafirași albi ca laptele, incredibil de parfumați și bătuți.
Îl am și azi. După fiecare ploaie, înnebunește. Îmi face sute de floricele, de parcă ar vrea să-mi spună cât de mult mă iubește. Chiar dacă mă rănește…
Dana Fodor Mateescu, 31 mai 2022

Love it
<3
Ce este o „ortensie”? Nu e in dictionar cuvantul.
Hortensie = Plantă ornamentală cu flori mari, fără miros, de culoare roz, violetă sau albă (Hydrangea opuloides). Popular i se mai spune și ortensie. În fond, le putem da plantelor orice nume vrem noi, de ce nu? Împrumută astfel și un tip de personalitate. De pildă, acest Marcel. E zâmbitor, dar se ține încă destul de țepos 🙂
Multumeeesc! <3
Domnule…. Contantinescu, Ortensia e mă-sa lu Marcel și cumnata lui Titel. Mulțumit? 🙂
🤣❤️
Iaca:
*orténsie f. (d. numele latin Hortensia, pe care-l purta soția ceasornicaruluĭ Lepaute [† 1788], în onoarea căreĭa a fost numită această plantă). Bot. Un copăcel din familia saxifragelor (numit și trandafir de Japonia), cultivat p. frumoasele luĭ florĭ.
sursa: Scriban (1939) adăugată de LauraGellner acțiuni
Pãi numai ca sã-ti simtã mângâierea ta s-ar scula si mortii din mormânt, nu numai o hortensie 😁 Dar cel mai mult din povestea ta îmi place numele cu care ai botezat-o 🤣
Hahahaha! 🙂 Îmi place mie cum sună, ia fii atent aicișa: MAR-CEEEEEL! 😉 E masculin, așa! 😉
🙂