Într-o țară adesea sufocată de știri sumbre, de scandaluri sterile și de dezamăgiri în serie, există și clipe rare, dar prețioase, care ne fac să tresărim de bucurie, să ne ridicăm capul și să spunem, din toată inima: Suntem mândri!

România a obținut cel mai bun rezultat din istoria sa la Olimpiada Internațională de Informatică (IOI): patru medalii de aur, toate cele patru posibile, toate câștigate de elevii noștri. Da, ai noștri! Ai acestei țări care, în ciuda greutăților, mai naște și genii.

Evenimentul a avut loc în Sucre, Bolivia, și a adunat peste 90 de țări. În mijlocul acestei elite mondiale, România a strălucit. Și nu doar cu o medalie sau două, ci cu o echipă întreagă de aur.

Cine sunt acești tineri?

  • Rareș-Andrei Neculau, elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Vasile Alecsandri” din Galați
  • Rareș-Felix Tudose, clasa a XII-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București
  • Mihai-Valeriu Voicu, clasa a XI-a, Liceul Teoretic Internațional de Informatică din București
  • Mircea Maxim Rebengiuc, clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București

Patru adolescenți. Patru minți sclipitoare. Patru simboluri ale excelenței. Și, poate, patru semne că nu totul e pierdut.

O victorie tăcută, dar uriașă

Într-o lume în care se aplaudă non-valoarea și se viralizează superficialul, acești tineri nu au cerut aplauze. Ei au vorbit în limbajul logicii, al algoritmului, al perfecțiunii matematice. Au muncit în tăcere, au învățat până târziu, au rezolvat probleme imposibile pentru mulți dintre noi. Și au dus steagul României pe cel mai înalt podium.

O insulă de lumină

Rezultatul lor e mai mult decât o performanță școlară. E o palmă elegantă și tăcută dată ignoranței care ne sufocă. E o rază de speranță într-o Românie adesea înecată de gândire joasă, bârfă de colțul blocului și lipsă cronică de respect pentru educație.

Acești copii sunt dovada că inteligența nu a emigrat cu totul. Că mai există profesori dedicați, părinți implicați, și tineri care aleg să-și folosească mintea, nu să și-o risipească pe rețelele sociale.

Să nu ne fie rușine cu ce e bun!

Să vorbim despre ei. Să-i dăm exemplu. Să-i punem pe panouri, în toată țara, nu pe sportivii care fac reclamă la jocurile de noroc sau pe „vedetele” fabricate.

Să-i lăudăm, pentru că, în fiecare reușită de-a lor, există o fărâmă de speranță pentru noi toți.

Într-o Românie adesea tristă, aceste patru medalii sunt un strop de fericire curată, un colț de lumină în întunericul ignoranței.

Felicitări, copii! Sunteți România așa cum ne-o dorim!

DFM 2 august 2025

Foto Ministerul Educatiei