S-a întâmplat în România, în stațiunea Mamaia, la sfârșitul lunii trecute. Un bărbat de 45 de ani a fost filmat în timp ce cobora din mașină, deschidea portbagajul și scotea dintr-un sac… un câine. L-a pus jos, a privit în jur, apoi s-a urcat înapoi în autoturism și a plecat. Lăsându-l acolo fără apă, fără mâncare.
Clipul a fost postat pe rețelele sociale, iar imaginile au revoltat mii de oameni. Din fericire, cel care a filmat scena a surprins și numărul de înmatriculare al mașinii. Poliția a acționat rapid. Bărbatul a fost identificat de către polițiștii de la Serviciul de Investigare a Infracționalității de Mediu și sancționat conform Legii 205/2004 privind protecția animalelor. Amendă: 12.000 de lei.
Dar amenda nu șterge suferința. Nu repară frica din ochii unui animal care, deodată, nu mai înțelege nimic. Pentru că, dincolo de sancțiuni, e vorba de empatie. De responsabilitate. De ceea ce facem, ca oameni, când ni se încredințează o ființă care nu știe să ceară, dar care știe să iubească.
Abandonul nu e o soluție. E o cruzime. Una tăcută, care lasă urme adânci. O rană.
Și poate, când vom învăța că protejarea animalelor nu ține doar de legi, ci de suflet, n-o să mai avem nevoie de camere de filmat ca să ne facem datoria.
Poate atunci vom fi, cu adevărat, oameni.
Dar vom fi?
P.S. Cățelul a fost adoptat de niște iubitori de animale și este bine acum.
DFM 6 iunie 2025
Foto preluare net.
