ai început
să miroși a toamnă
doamnă
a mere coapte și a flori de fân
privirea însă
ți-a rămas primăvară
ochii tăi sunt încă cireși înfloriți
surâzi mai rar enigmatic
ai învățat să împletești
fulare din amintiri
buzele-ți ard încă de dor
de sete de spaimă
dar taci
îți păstrezi toate tainele
într-o lacrimă
chiar dacă tot nu știi
pentru cine
ai început
să miroși a toamnă
doamnă
a gutui și a regrete
dar nu te grăbi
să îți schimbi parfumul
în viscol
eu sunt acolo deja
și mi-e atât de frig
de dorul tău…
Autor Adrian Păpăruz

<3