Adrian Păpăruz:

te-am răstignit cândva în mine

şi egoist acolo te-am uitat

toţi îngerii te căutau pe tine

dar şi de aripi eu te-am dezbrăcat

făţarnic îi spuneam ”iubire”

iar tu o vreme ai crezut

că dacă te-am zidit în sine

„sfântul” din mine-a renăscut

zâmbeai doar trist cu ochii goi

din colivia poleitei mele minţi

și nu voiai să crezi că din noroi

nu voi putea să bat arginți

te-am vrut a mea şi chiar ai fost

tot ce-am visat vreodată

dar te-am uitat pe cruce ca un prost

şi te cerșesc acum din soartă-n soartă. – Adrian Păpăruz