„Stresul mărește de trei ori riscul de avort spontan. În general, 15% din totalul sarcinilor se soldează cu avort spontan, dar această statistica se bazează numai pe sarcinile întrerupte după șase săptămâni.”
În anul 2006 scriam la un ziar din București. 7 Plus se numea. A decedat, ulterior.
Eram reporter special. Plecasem de la Adevărul, prin transfer, la rugămintea unui prieten, ziarist ca și mine, care mă chemase, pe mine și pe Răzvan să lucrăm împreună în redacția pe care el o coordona. Era entuziast, ca și noi, spera în lucruri grandioase, proiecte, reportaje unicat… Cum să nu te duci? Cum să nu-l crezi?
Timp de câteva luni, am fost extrem de mulțumită, făceam delegații (pe banii mei), scriam reportaje neimpuse, aveam paginile din mijloc ale ziarului, ce poate să-și dorească, mai mult, un ziarist?
În august, ne-am luat concediul legal de odihnă (eu și Răzvan) și am plecat câteva zile la munte. Continuam să scriem și să trimitem texte, plus fotografii, la redacție, chiar și așa, pentru că un reporter nu are niciodată stare și vacanță. Dacă prinde un subiect bun, nu trece pe lângă el.
Bun! Tot în perioada aceea, când eram în concediu, am mers pe la numeroși medici, pentru că nu rămâneam însărcinată și doream să aflu care este cauza exactă. Aveam anumite afecțiuni, care nu permiteau sarcinii să evolueze. Unii mi-au zis să-mi iau adio de la ideea de-a avea un copil, alții m-au îndemnat să fac o operație.
Totuși, după un tratament cu banalul Polidin, prescris de ginecolog, am rămas gravidă. Nu vă pot spune cât am fost de fericită. FE-RI-CI-TĂ! Să fie oare așa de simplu? Eram chiar gravidă? Ecografiile așa arătau.
Trece ceva timp, și mă duc la redacție, la început de septembrie, cu băiețelul meu, mic-mic, în burtică, ca să-mi iau salariul de la ziar. Concediul de odihnă se încheiase.
Acolo, stupoare! Contabila îmi spune, foarte senină că… eu și Răzvan „suntem dați afară”! și că nu avem de luat niciun salariu pe luna august.
„Cum? De când? De ce?”
Ridică din umeri și zice: „Eu nu cunosc niciun amănunt, vorbiți cu redactorul-șef, el v-a dat afară, nu eu!”
Tremuram. Gura mi se uscase, picioarele nu mă mai ascultau. „Doamne, ce ne facem? Aveam rate de plătit la camera video (cu care filmam pentru ziar, în primul rând), la mașină, întreținere, telefoane…”
Simțeam că mă sufoc. M-am ținut de pereți, ca să nu cad…
„Trebuie să fie o greșeală!, zice Răzvan. E imposibil. NU te dă NIMENI afară în concediul legal de odihnă, FĂRĂ AVERTISMENT, fără nimic…”
Ei, nu! Stați să vedeți ce a urmat!
L-am sunat pe redactorul-șef. A răspuns cu greu. Când l-am întrebat de ce ne-a dat afară, a zis că nu el, ci… directorul ziarului. „De ce? Sunt gravidă, nu mă puteți da afară ca pe-o zdreanță! Am muncit aici, am umplut paginile de mijloc, am fost pe banii mei peste tot, n-am cerut nimic, decât să fiu lăsată să lucrez.”
Mă înroșisem de furie. Îmi pocneau venele-n cap. Dar redactorul-șef zice:
„Felicitări pentru sarcină! Vorbiți cu directorul! Nu v-a dat afară degeaba! Ați REPUBLICAT texte pe care le-ați scris și prin alte părți. M-ați înnebunit cu fetițele din cimitirul Roșu, mai schimbați subiectul, vedeți și voi ce se vinde azi, interesul nostru e să vindem ziarul! Cu copii care trăiesc în cimitir și învață literele de pe cruci, nu faceți rating. E banal! Dacă vreți voi să le ajutați, n-aveți decât, dați-le bani, haine, dar nu folosiți ziarul meu!”
E adevărat, în cotidianul la care lucram, apăreau pe primele pagini, în fiecare zi, texte despre Columbeanu și Moni, care, firește, făceau rating (știți, bucureștenii nu puteau dormi noaptea, dacă nu citeau în „7Plus” ce culoare au chiloții lui Columbeanu și ce mănâncă el la dejun!).
Doar nu era să apară în ziar texte despre vioara lui Enescu și statuile de la Universitate! Astea erau niște „prostii” care nu vând.
A tras Moni un pârț? Ziarul, la datorie: consemna totul. I-a căzut un fir de păr lui Irinel? Imediat se alcătuia o știre minunată.
Nu era „de interes să” scrii despre niște fetițe care locuiau printre cruci și învățau să citească silabisind numele morților, și pe care ÎNCERCAM să le ajutăm cum putem. Nu!
Ok! Foarte bine! Dar de ce nu ni s-a spus asta? Normal ar fi fost să fim AVERTIZAȚI să nu mai scriem „prostii”, ci texte plătite sau reclame mascate. Că plecam imediat, fără să mai fim dați afară.
„Cum am fost concediați fără preaviz? Pentru care motiv?”, l-a întrebat Răzvan pe director.
„Preavizul îl semnați acum. Să zicem că v-ați dat voi demisia. Dacă vreți cărțile de muncă… Dacă nu, la revedere!”
În clipa aia, am crezut că vomit peste biroul lui. „Sunt gravidă! Mă dați afară așa?”
„Nu, zice zâmbind. Pe tine nu pot să te dau afară. Legea nu-mi dă voie. Ai dreptul să mai vii la serviciu, dar pe salariul minim din contractul de muncă.”
Adică 330 lei lunar, pentru un program complet de lucru! Atâta aveam. Restul, până la 1900 de lei, știți și voi, cei care ați lucrat în presă sau încă lucrați, cum se primeau. 😉
Faceți și voi socoteala cam ce puteai să cumperi cu banii ăia! În 2006…
Ne-am dat demisia forțați de împrejurări. Îmi era atât de scârbă de cele două personaje din conducerea ziarului, că aș fi plecat pe jos la Polul Nord, numai să nu-i mai văd, să nu-i mai aud!
Deci, ne-am scris demisia… DUPĂ ce am fost „dați afară”. Știu, e incredibil, dar așa au stat lucrurile.
Motivul invocat de ei, peste tot, a fost că „nu eram în trend cu ce se cerea în presă” și că „am republicat anumite texte”. (Unele reportaje erau folow-up-uri, la un subiect pe care l-am mai abordat, altele erau, în realitate, publicate la alt ziar, dar în premieră la 7 Plus, modificate ca scriere, deci nu copy-paste. Toată lumea face așa, nu e o noutate. Și nici o infracțiune!)
Pentru aceste crime de neiertat, am fost aruncați afară, FĂRĂ preaviz, FĂRĂ o vorbă, fiind în concediul LEGAL de odihnă.
A… și să nu uit, și să fiu corectă până la capăt: ne-au dat Cărțile de Muncă (după ce am semnat demisiile) și salariul cuvenit pe luna august 2006: 330 de lei de persoană.
Ne aflam în epoca Dan Diaconescu, cu SENZAȚIONAL și scandaluri ca la ușa cortului în direct. Ei, din lumea asta eu nu puteam face parte…NU PUTEAM!
Am plecat tristă ca un mort, umilită și cu stări de rău. Fericirea, bucuria imensă că am în pântec rod bogat, mi-a fost terfelită de niște creaturi care n-au scris în viața lor un text adevărat, care habar n-aveau să alcătuiască o știre sau o investigație.
Am scris un memoriu la Ministerul Muncii și Protecției Sociale, dar și la Uniunea Ziariștilor Români. Mi-am povestit mica mea dramă tuturor. Nu mi-a răspuns decât un reprezentant al Ministerului Muncii, care m-a îndemnat oficial să dau ziarul în judecată. Am primit o scrisoare acasă. Am sunat la numărul de telefon din josul paginii și, a paișpea oară, a răspuns cineva de la Relația cu Presa. O femeie. I-am explicat, poate înțelege. A înțeles…
„Oficial, vă sfătuiesc să-i dați în judecată, e un litigiu de muncă, dar, sincer, în particular, nu cred că veți avea câștig de cauză, veți umbla pe la tribunale, ori dumneavoastră aveți nevoie de liniște, de odihnă pentru copil și…eventual de un loc nou de muncă. Dacă intrați în șomaj, gândiți-vă că aveți trecut în Cartea de Muncă salariul minim pe economie…”
Am rămas fără glas „Cu cine am vorbit?”, am întrebat-o. S-a supărat. „N-are importanță! Vă urez succes!” Și tranc, mi-a închis telefonul.
Au urmat zile și nopți de chin, de rău fizic, de nervozitate, de disperare (ce ne facem??) de vomă în cascade și dureri infernale de cap. „Doamne, dacă pierd sarcina?! Nuuuuu!”
Am încercat să ne angajăm și pe la alte ziare. Nu era nimic. Prietenul nostru, Bogdan Tiberiu Iacob, ne-a trimis la România Liberă. Era redactor-șef Emil Hurezeanu. Ne-a primit călduros, eram ca și angajați. Dar, după ce ne-a studiat dosarele de presă (cam șapte kile unul!) zice:
„Voi sunteți soț și soție?”
„Da!, e vreo problemă?”
”Păi cam e. Politica redacțională nu ne permite să angajăm la același ziar oameni care sunt căsătoriți. Vă accept doar pe unul dintre voi.”
La care Răzvan îi zice: „Și dacă divorțăm, ne primiți?!”
„Da!”, a venit și uluitorul răspuns.
A rămas să ne hotărâm. Divorțăm sau…merge doar el?
Dar chiar în perioada aia, foarte mulți dintre redactorii și reporterii de la Libertatea au plecat la tabloidul Click, lăsând redacția fără oameni. Atunci, ne-am angajat la ei.
Am stat și am cumpănit. Ce să fac? Ce e mai bine pentru băiețelul din mine? Să-l stresez, să-i dau lacrimi în fiecare zi? Nervi? Să-l otrăvesc cu…mizeriile lumii? Nu e corect! Am tras aer îm piept, mi-am șters lacrimile, am zis un: „să vă dea viața ce meritați!” și am întors spatele definitiv ziarului 7 Plus și conducerii lui. Pentru mine erau cadavre, în rigor mortis. Gata!
M-am ridicat și am pornit, din nou, la drum. La Libertatea am scris până am născut. Am fost o norocoasă. Nu am pierdut sarcina, cu toate că aș fi putut, pentru că am avut probleme tot timpul.
La opt luni, am născut cea mai frumoasă poezie din lume, cel mai frumos reportaj pe care l-am scris vreodată: Andrei-Cristian Mateescu. Și am trecut peste toate suferințele pricinuite de…x sau y, am trecut cu bărbia sus, strângând din dinți și zâmbind. Judecata mea a fost cea mai bună!
Învinsesem!
Dana Fodor Mateescu – 31 iulie 2019.
„Pierderea sarcinii din cauza stresului. „Daca ar fi luate in calcul toate sarcinile pierdute, indiferent de evolutia lor, aproape jumatate dintre ele nu ajung la termen”, explica dr. Mary Step-henson, medic obstetrica-ginecologie la Clinica Universitara din Chicago. Ea le recomanda femeilor care isi doresc un copil sa-si modifice stilul de viata, astfel incat sa tina stresul la distanta, inca dinainte de a ramane insarcinate.
„Un studiu recent publicat in revista American Journal of Epidemiologyarata ca femeile insarcinate supuse stresului sunt mult mai expuse riscului de a naste copii morti sau de a face avort spontan dupa cel putin 20 de saptamani de sarcina.
Studiul s-a bazat atat pe chestionarea unui grup de peste 2000 de femei din Statele Unite ale Americii, la 24 de ore dupa nastere, cat si pe analiza unui numar de aproximativ 600 de femei care au pierdut sarcina sau au nascut copii morti.
Rezultatele cercetarii au relevat faptul ca femeile expuse unor experiente stresante precum decesul unui membru al familiei sau al unui prieten, pierderea locului de munca prezinta un risc de avort spontan sau de a avea copii morti la nastere de 2,5 ori mai mare, in comparatie cu gravidele care nu au trecut prin perioade stresante. Aceaste rezultate “intaresc ideea ca este nevoie ca medicii sa fie informati cu privire la evenimentele stresante din viata femeilor gravide, astfel incat acestea sa poata primi ajutorul necesar trecerii peste aceste evenimente in cadrul asistentei medicale prenatale”, a precizat cercetatoarea Marian Willinger de la Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD), institut ce a finantat acest studiu.
Contrare acestui studiu sunt statisticile care arata ca dintre femeile care nascut la termen, 75% au trecut prin cel putin un o experienta stresanta si neplacuta in ultimele 12 luni, in comparatie cu 83% dintre femeile ai caror copii s-au nascut morti sau au incetat din evolutie in timpul sarcinii. De asemenea, studiile arata ca una din zece femei care au nascut si una din cinci femei care au pierdut sarcina au trecut prin cinci sau mai multe evenimente stresante in timpul perioadei de sarcina.
In SUA, in anul 2006 rata de mortalitate in cazul fetusilor era de 1/167 de nasteri, conform Centrului pentru Prevenirea si Controlul Bolilor.”
Sursa Agerpres

De ce nu le-ai dat numele celor care au facut asa ceva? Era vorba de Gheorghe Voicu si Iliuta Naghi? Ei au plecat de la EvZ si au deschis ziar nou. Ma intreb daca mai au legatura cu presa sau si-au facut plinul si au disparut.
Voicu a dispărut definitiv. În pământ. De celălalt nu știu nimic și nici nu mă interesează. Fiecare plătește, într-un fel sau altul, pentru răul INTENȚIONAT făcut altcuiva. Nu le-am pus numele, de scârbă. Numai bine îți doresc!
😡