Autor Lina Tănase

Nu îi înțeleg pe românii trăitori în diaspora, care critică vehement țara de adopție! Nu așa se dovedește patriotismul pentru patria noastră, care rămâne în inimă!

În loc să vă doriți și pentru România, ceea ce vedeți, ceea ce trăiți în statele europene, criticați zilnic „occidentul decadent“!

Unii sunteți de mulți ani în diaspora, aveți servicii bune, sunteți integrați în societate, sunteți respectați oriunde vă duceți: spital, primării, case de asigurari sociale, școli. Nu dați șpagă. Dar, totuși, în opinia voastră, „occidentul este decadent“.

Aveți copii în unități de învățământ decente, îi lăsați dimineața la cursuri fără grija că cineva ar putea intra acolo să le facă rău, conștienți că în școala respectivă sunt monitorizați permanent, au masă caldă la prânz, primesc o educație care cuprinde civism și educație comportamentală. Mai mult decât atât, un copil trist, sau cu ceva schimbari comportamentale, este evaluat psihologic. Nu vă doriți să fie la fel în toată România?

Aveti probleme de sănătate, ajungeți într-un spital, în care tot personalul vă zâmbește, chiar dacă sunteți români, unde curățenia este literă de lege, unde dotările sunt moderne, spitale în care nu sunt infecții nosocomiale, și sunteți tratați cu profesionalism, fără să dați nici un fel de șpagă. Nu vă doriți același lucru și pentru România?

Coruptie exista peste tot, în unele tari mai mult, in unele mai putin. Diferenta este că, in general, in tarile in care traiti, se aplica legea… adica Justitia este functionala. Nu vreti sa fie asa si in Romania?

Droguri exista peste tot, inclusiv in Rusia, pe care unii o lauda, desi traiesc in diaspora occidentala!

Uneori cred ca Romania a luat fața, de mult, occidentului, in cazul consumului de droguri, si evident a alcoolului. Chiar daca esti adeptul doar al stirilor „pozitive”, este imposibil sa nu fi auzit ca in tara consumul de droguri incepe uneori chiar de la 10 ani, tot datorita scolilor nesigure! Din nou, diferenta este ca in occident se aplica legea, vanzatorii de droguri nu sunt lasati in libertate „pentru ca nu prezinta un pericol social”, așa ca la noi. Ar fi bine sa fie asa si in tara noastra, Romania, nu?

Violenta, agresivitatea, violenta domestica sunt condamnate si pedepsite in tarile UE, la propriu, nu de forma! In tara in care traiesc statisticile spun ca 70% din cazurile de violenta domestica sunt in cazul imigrantilor din Europa de Est si arabi.

Ooo, da… Occidentul este decadent, pentru ca a dat drepturi comunitatii LGBT. As vrea sa vad si eu un diasporean fugarit, molestat de un homosexual!

In urma cu niste ani, nici eu nu intelegeam si nu eram prea toleranta cu oamenii din aceasta comunitate. Dar, din curiozitate, m-am apucat sa citesc, sa ma informez. Am aflat ca homosexualismul nu se ia nici ca o raceala, nici prin influenta, ca oamenii aia asa se nasc cu niste cromozomi inversati. Acesti oameni sunt de cand e lumea, unii artisti, unii genii…

Traiesc in Spania de peste 20 de ani. In orasul in care locuiesc, primar este un homosexual, casatorit cu un barbat, fireste. Omul are două facultati, este un primar si un om de nota zece. De cand este el primar, orasul a inflorit. A accesat tot ce se putea din PNRR, si a tot facut. Oamenii il respecta si… ii ureaza casa de piatra la ziua in care isi sarbatoreste casatoria.

La inundatiile din Valencia, a facut echipa de voluntari si cu utilaje de la primarie s-a dus acolo sa ajute… cand spun sa ajute ma refer sa dea cu lopata, efectiv, mâlul de pe strazi!

Ceea ce vreau sa spun, din 2005, de cand s-a dat legea pentru drepturile LGBT, oamenii s-au obisnuit usor, usor si totul a intrat in normalitate. Dar si inainte de 2005, si dupa, mass-media vorbea aproape zilnic despre toleranta de toate tipurile, inclusiv cu povesti de viata, sensibilizand populatia, de fapt educand-o! Pentru toleranță credeti ca „occidentul este decadent”?

Unii au acuzat occidentul ca le stirbeste nationalitatea! I-as intreba, exista vreo zona unde sa nu existe biserici romanesti, magazine romanesti, restaurante cu specific romanesc, spectacole romanesti?

In concluzie, nu faceti nici un bine Romaniei, criticand tarile unde va duceti traiul, dar evitând sa vedeti realitatea, evitand gandirea critica!

Schimbarea Romaniei se face prin oameni, experienta celor care traiesc in diaspora, trebuia sa schimbe tara in bine, dupa modelul democratic in care traiesc, si nu dupa modelul rusesc pe care unii diasporeni il promoveaza.

Autor Lina Tănase