În urma unui control efectuat de Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (CJPC) Ilfov la un centru de îngrijire a vârstnicilor din comuna Siliştea Snagov, satul Gruiu, au fost descoperite numeroase nereguli grave, care au condus la aplicarea unor sancțiuni drastice. Conform unui comunicat de presă al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), citat de Agerpres, comisarii CJPC Ilfov au aplicat amenzi contravenţionale în valoare de 25.000 de lei, au dispus oprirea temporară a prestării de servicii și au propus închiderea definitivă a unității.

Printre deficiențele constatate se numără lipsa autorizațiilor necesare pentru desfășurarea activităților specifice, prezența unui bloc alimentar improvizat și neautorizat, utilizarea de medicamente expirate și produse alimentare cu termenul de valabilitate depășit, precum și condiții igienico-sanitare foarte precare. În plus, în curtea unității au fost descoperite mașini abandonate, mormane de fier vechi și alte deșeuri, toate acestea fiind depozitate în imediata apropiere a beneficiarilor centrului.

Controlul a fost realizat în colaborare cu reprezentanți ai Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) și ai Direcției de Sănătate Publică (DSP). Din cauza gravității situației, CJPC Ilfov a sesizat și organele de urmărire penală, acțiunea având consecințe legale severe pentru operatorul economic implicat.

DFM, 14 august 2024

Credit foto ProTV (mulțumesc!)