Când m-am programat la Centrul de Transfuzii din București, m-am uitat, din curiozitate, la comentariile unor persoane, pe pagina de Facebook a centrului.
Era acolo un mesaj al unei tinere născute-n 82 (zice că a terminat Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, ceea ce mi se pare și mai trist!) care m-a făcut să clipesc încontinuu, ca atunci când vezi în ceață, pentru că ți-a intrat o proastă de muscă fix în pupilă.
Recunosc că, la ce zice ea acolo, nu m-am gândit, adică, nici nu mi-a trecut prin cap. La centrul de transfuzii, dai sânge ca să ajuți un copil, un om aflat în pericol de moarte, nu? Ei au nevoie urgentă!
În primul rând, contează să-i oferi un sânge sănătos (este controlat înainte!), nu?
Ei, persoana de care vă povestesc, întreabă dacă cel aflat pe patul de suferință (cazuri grave, nu cu acnee vulgară!) are posibilitatea de a alege sângele unui om nevaccinat. Asta pentru că, știm deja, vaccinurile „ne ucid, din cauza lor ne cresc trei țâțe-n ceafă, orbim, paralizăm, facem AVC-uri când suntem la budă (deh, efortul!), ne îmbătrânesc subit” (am citit și prostia asta undeva, iar unii aplaudă ideea!), și, în genere, ne distrug total.
Ce să zic? Nu pot să spun că m-am vaccinat cu entuziasm sau cu o deosebită plăcere, mi-a fost și mie teamă, e firesc, dar așa am hotârât eu în acele condiții, care știți și voi că nu erau chiar rozalii. A fost voința mea! Nu m-a forțat nimeni. Dar nu i-am jignit pe „antivaxeri”, (așa cum fac ei cu vaccinații!) nu m-a bucurat când au murit pe capete, și mi-am văzut de viață.

E posibil ca vaccinații să aibă probleme, nu spun că nu, dar trebuie dovezi. Medicale, științifice, nu prostii gâfâite de conspiraționiști aflați în delir farmacologic și preluate de indivizi care abia silabisesc un text.

Toate vaccinurile lumii au avut și părți proaste, eșecuri, dar, în cele mai multe cazuri au ajutat omenirea.
Iaca sunt patru ani de când am „otrava” în mine și până la ora asta sunt aceeași, nu m-a durut nimic, nu am vomat cărăbuși, nu am deliruri mistice, nu am făcut febră și nu m-am schimbat la mutră. Alerg, înot, mă dau cu bicla, spăl rupe, fac mâncare, zugrăvesc, scriu și trăiesc.

Bine, vor fi printre cei care citesc aceste rânduri și unii care vor spune în sinea lor, cu bucurie, că na!, așa e felul lor, n-ai ce să le faci: „Lasă, că mai e timp să crăpi subit! Vezi tu pe dracu, jigodie!”, dar sinceră să fiu, mi se drapelează și de ei și de tot. Când e să dai colțul, o dai, nu stai la taclale.
Vă pup și vă las mai jos comentariile referitoare la donarea de sânge „fără vaccin sau cu otravă stropită dă americani cu avioanele dân cer”.
Enjoy!

Întrebare P.M.:

„Dacă o persoană care nu a dorit să se vaccineze ANTICOVID trebuie să facă o transfuzie de sânge de ce nu are posibilitatea să aleagă sângele unei persoane tot nevaccinate ANTICOVID? Ce se întâmplă în corpul unei persoane vaccinate Anticovid care primește sânge de la o altă persoana vaccinata Anticovid și cumva are surplus de proteina Spike va fi afectat?
De ce sângele donat nu s-a separat și pe acest criteriu de vaccin ANTICOVID știind că este în studiu până în decembrie 2023?”
Răspuns 1:
Doamnă, în România anului 2024, nu te aleargă niciun medic cu acul pe holul spitalului să ți-l înfigă în venă ca să-ți dea sânge împotriva voinței tale. Știți bine că, pe semnătură, poți refuza orice act medical în care nu ai încredere și chiar poți părăsi spitalul înainte de finalizarea tratamentului. Deci nu „a trebuit” să faceți o transfuzie, ați „consimțit” să faceți o transfuzie, deși, sincer, sper că ați refuzat-o în cele din urmă pt că ar fi fost sub demnitatea dumneavoastră și v-ați fi încălcat principiile să acceptați sânge de la un vaccinat. Ca să nu mai zic că ar fi fost o dovadă de egoism uriaș să folosiți dvs. un sânge în care nu aveați încredere în loc să i-l cedați unui pacient care prioritiza viața, și nu conspirațiile.
Răspuns 2:
O persoană care are nevoie de sânge înseamnă că e intr-o situație în care Spike e ultima ei problemă.
Răspuns 3:
Pentru conspiratii exista pagini dedicate. 🙂
Răspuns 4.
Daca copilul tau are nevoie sa sange urgent, te asigur eu ca o sa plangi sa primeasca, vaccinat sau nu…

Cam așa stă treaba.

Noroc că se fac anestezii, altfel românii s-ar contrazice și certa cu medicii în timpul operației. „Bă, doctore! Nu mă tai bine! Apasă mai încet! Și vezi că mi-ai scos ficatul, pune-l, dracu, la loc, io cu ce mai beau?!”

Niiinoo-niiinoo!

DFM, 8 februarie 2024