Iată că, în plin scandal al azilelor pentru bătrâni, într-o țară dominată de mafia politică și economică, într-o societate putredă până la os, marcată de corupție, cruzime, incompetență și tembelism în toate domeniile, câțiva tineri, care reprezintă lotul de matematică al României, au obținut cea mai mare performanță din ultimii 24 de ani la Olimpiada de Matematică din Japonia.
Ei s-au întors de acolo cu șase medalii: cinci de aur și una de argint. Elevii David Andrei Anghel, Andrei Moldovan, Robert Dragomirescu, Pavel Ciurea, Andrei Chiriță și Radu Lecoiu, coordonați de conf. univ. dr. Cătălin Liviu Gherghe sunt mândria țării noastre, cei care, prin munca și seriozitatea de care au dat dovadă, au pus numele României pe podium în fieful științei și tehnologiei mondiale. Și nu sunt singurii!
De-a lungul timpului, numeroși alți tineri au spălat obrazul acestei țări în fața lumii întregi. Pe cât de siniștri și murdari sunt politicienii, (analfabeți, grobieni, lipsiți de scrupule, urâți ca sufletele lor,) pe atât de frumoși, puri și luminoși sunt copiii aceștia, formați în zilele noastre, acum.
„Pe vremea mea, în comunism, se făcea școală, nu ca în zilele astea!” De câte ori ați auzit fraza asta, rostită sau scrisă ca o mantră corozivă? Eu una, de multe ori, și de fiecare dată m-a revoltat.
Cine vrea să învețe, o face oricând, sub orice orânduire! Cine vrea să facă performanță în orice domeniu, muzical, artistic, tehnic, științific, medical, o face. Numai să vrea. Și să fie capabil intelectual.
Premianții români ne redau încrederea și speranța în viitor și ne reamintesc dragostea pentru România noastră, atât de oropsită și de îngenuncheată.
Te întrebi, ca om simplu: cum e posibil ca elevii aceștia să dea astfel de performanțe, să ajungă mâine-poimâine în marile universități ale lumii, cu burse, în timp ce, atâția și atâția alții se tânguie, în neputință și incertitudine?
Rezultatele acestor tineri medaliați ar trebui să fie un exemplu pentru toată lumea. Să fie aplaudați și promovați pe toate canalale media. Cu ei ne mândrim.
Profesorul care i-a coordonat a spus că ar fi foarte bine dacă, la sfârșitul studiilor din străinătate, acești copii luminoși s-ar întoarce înapoi în țară.
În care țară?
În țara lui Firea și a lui Pandele? A lui Turcan și Budăi? În țara în care s-au instalat ca niște lepre haosul, corupția și infracționalitatea? Ce să facă aici? Să fie batjocoriți, călcați în picioare, distruși și umiliți?

Dana Fodor Mateescu– 14 iulie 2023

Foto Preluare TV