Iată că, în plin scandal al azilelor pentru bătrâni, într-o țară dominată de mafia politică și economică, într-o societate putredă până la os, marcată de corupție, cruzime, incompetență și tembelism în toate domeniile, câțiva tineri, care reprezintă lotul de matematică al României, au obținut cea mai mare performanță din ultimii 24 de ani la Olimpiada de Matematică din Japonia.
Ei s-au întors de acolo cu șase medalii: cinci de aur și una de argint. Elevii David Andrei Anghel, Andrei Moldovan, Robert Dragomirescu, Pavel Ciurea, Andrei Chiriță și Radu Lecoiu, coordonați de conf. univ. dr. Cătălin Liviu Gherghe sunt mândria țării noastre, cei care, prin munca și seriozitatea de care au dat dovadă, au pus numele României pe podium în fieful științei și tehnologiei mondiale. Și nu sunt singurii!
De-a lungul timpului, numeroși alți tineri au spălat obrazul acestei țări în fața lumii întregi. Pe cât de siniștri și murdari sunt politicienii, (analfabeți, grobieni, lipsiți de scrupule, urâți ca sufletele lor,) pe atât de frumoși, puri și luminoși sunt copiii aceștia, formați în zilele noastre, acum.
„Pe vremea mea, în comunism, se făcea școală, nu ca în zilele astea!” De câte ori ați auzit fraza asta, rostită sau scrisă ca o mantră corozivă? Eu una, de multe ori, și de fiecare dată m-a revoltat.
Cine vrea să învețe, o face oricând, sub orice orânduire! Cine vrea să facă performanță în orice domeniu, muzical, artistic, tehnic, științific, medical, o face. Numai să vrea. Și să fie capabil intelectual.
Premianții români ne redau încrederea și speranța în viitor și ne reamintesc dragostea pentru România noastră, atât de oropsită și de îngenuncheată.
Te întrebi, ca om simplu: cum e posibil ca elevii aceștia să dea astfel de performanțe, să ajungă mâine-poimâine în marile universități ale lumii, cu burse, în timp ce, atâția și atâția alții se tânguie, în neputință și incertitudine?
Rezultatele acestor tineri medaliați ar trebui să fie un exemplu pentru toată lumea. Să fie aplaudați și promovați pe toate canalale media. Cu ei ne mândrim.
Profesorul care i-a coordonat a spus că ar fi foarte bine dacă, la sfârșitul studiilor din străinătate, acești copii luminoși s-ar întoarce înapoi în țară.
În care țară?
În țara lui Firea și a lui Pandele? A lui Turcan și Budăi? În țara în care s-au instalat ca niște lepre haosul, corupția și infracționalitatea? Ce să facă aici? Să fie batjocoriți, călcați în picioare, distruși și umiliți?
Dana Fodor Mateescu– 14 iulie 2023
Foto Preluare TV

Marea noastră problemă ca suntem buni la orice doar la nivel individual cand trebuie sa fim o echipă se alege praful! Si cand echipa e natiunea nici ala!
Pana cand nu ne vom unii pot cativa aduce cat aur pot cara ca restul il dau de pomana pe cel care il avem deja!
Felicitari copiilor si multumesc de vestea buna!
Cu drag! Chiar m-am bucurat, eu care sunt convinsă că România e pe ducă. Și mai sunt copii premianți la muzică. Spală mizeria de pe obrazul țării. Din păcate, am pus textul pe facebook și știi câte aprecieri are textul? PATRU!!! 🙁
Pai dac vrei aprecieri iei modelul ProTv si pui un viol, o crimă…😔
Nu, nu vreau așa! Dar nu mă așteptam la asemenea „scor” când toți se dau iubitori de glie…
„În care țară?
În țara lui Firea și a lui Pandele? A lui Turcan și Budăi? În țara în care s-au instalat ca niște lepre haosul, corupția și infracționalitatea? Ce să facă aici? Să fie batjocoriți, călcați în picioare, distruși și umiliți? ”
Simt nevoia sa raspund cu un Nuuuu!!!!.
Sustin cu certitudine ca tara nu e a lui Firea /Pandele/altii ca ei – astia sunt niste impostori in tranzitie, exact ca stelele cazatoare.
Cei plecati la studii pot sa se reintoarca cu frumusetea lor sufleteasca, cu inteligenta, inventivitatea, generozitatea lor si capcitatea de a iubi si sa fie Modele prin ceea ce fac, prin ceea ce sunt. (Pe vremuri – si basmele nu mint – imparatul isi trimitea odrasla peste 9 mari si 9 tari si, dupa ce cunostea lumea, abia atunci putea sa se reintoarca sa mosteneasca imparatia. Nu ramanea strain printre straini, pentru ca era mai bine, pentru ca stejarul era cat un zgarie-nor, ori era mai cald sau mai frig.) Azi existati voi, acesti copii si tineri remarcabili, admirabili, pentru ca noi, parintii si bunicii vostri, am avut, chiar si in acele timpuri mizerabile, MODELE. Si nu doar in familie. Astfel de modele i-au modelat (repetitia e intentionata) pe romanii nostri remarcabili. Inainte de comunism, tinerii plecau prin straini, se scoleau, isi faceau prieteni si relatii printre colegii de generatie de acolo si se intorceau sa creeze licee, facultati, arta, agricultura, inginerie, medicina, cercetare, etc. Ei au fost inceputurile Romaniei moderne. Erau deosebiti pentru ca avusesera posibilitati materiale care sa le permita sa studieze. Ca si acum. Sunt foarte multi cu potential si foarte putini cu sanse materiale corespunzatoare. Sa mai punem la socoteala ca potentialul si sansele trebuie sustinute de dorinta. Asa a fost intotdeauna si asa va fi mereu si sunt si acum oameni valorosi care vin la radacini, sa „rodeasca”. Exact ca alchimistul lui Coelho sau ca fiul ratacitor din parabola biblica. Cine este onest cu el insusi cauta profund in interior si isi gaseste adevaratele valori personale, adevarata implinire, in locul potrivit. Nu vreau sa critic, sa acuz, sa denigrez pe nimeni. Unii au in soarta sa-si gaseasca implinirea la ei „acasa” ori in alt loc decat cel de origine, fie el sat/oras/tara. Nimic nou sub soare, raportand la scara istoriei omenirii dar, in acelasi timp, totul este nou la scara personala. Experientele personale, puse in lumina istoriei trecute, ajustate, adaptate la prezent, asigura evolutia in spirala.
„Cine este onest cu el insusi cauta profund in interior si isi gaseste adevaratele valori personale, adevarata implinire, in locul potrivit.” Aveți mare dreptate! Ar fi atât de bine și de normal ca toți cei plecați la studii să se și întoarcă. Dar cum să-și facă treaba când șefii le vor fi… niște impostori, puși pe pile, niște incompetenți care iau salarii uriașe pe… Chiar! Pe ce iau ei banii? Nu, nu generalizez. Dar există și varianta mea. Din păcate!