Azi mi-a venit cartea. Are în pieptul ei 38 de poezii, scrise de mine în ultimii cinci ani, texte care vorbesc cel mai mult despre cum sunt eu, când vreau să tac. Texte care sunt vii, caută, așteaptă, iubesc și au chipul meu în fiecare literă. Mai multe, nu știu ce să zic…
Îi mulțumesc, pe această cale, domnului Ionel Bota, scriitor, critic literar, istoric, membru al Uniunii Scriitorilor din România, președinte al Clubului Mitteleuropa Viena/Oravița, pentru premiul oferit și pentru că a avut încredere în mine și melcii mei!
„Senzaționalul, ca și colocvialul exploratoriu, un spirit oracular, dar și percepția voluptasă a unei realități supusă unei fascinante conversii utopice, sunt acestea, nu toate, desigur, centrele de putere în asumarea lirică pe care poeta noastră o duce spre desăvârșire până la acel insolitar gaudium al vechilor eleni, nimic altceva decât bucuria simplă, voința perfecțiunii. Numai că poemul pare mai degrabă consacrat de un sentiment întemeietor în vreme ce desolemnizările eului auctorial evocă, spre a recurge, acum la un alt exemplu, un ceremonial de focalizări ale tandreții, de editare și reeditare a Lumii celor văzute și nevăzute. Omul, așadar, esență a poesiei…”
–Ionel Bota– Director Fondator la CENTRUL CULTURAL ȘI COMPLEXUL MUZEAL „TEATRUL VECHI MIHAI EMINESCU”

Felicitări!
Mulțumesc, Potecuță! <3
Felicitări! Îmi place tare mult că ai ales acea ilustrație pentru copertă! 🙂
Mulțumesc! Nu am ales-o eu! Și mie îmi place! 🙂