Marți, la Cimitirul Giulești-Sârbi din București, a avut loc o scenă care ar fi trebuit să stârnească mai mult decât mirare sau indiferență. Un eveniment religios dedicat părintelui Ilie Lăcătușu – canonizat în 2023 de Biserica Ortodoxă Română – a fost marcat de prezența unor simboluri legate direct de Mișcarea Legionară.

Da, acea mișcare extremistă, fascistă, responsabilă pentru violențe politice, asasinate și complicitate la Holocaust!

Zeci de persoane s-au strâns în jurul raclei cu moaștele lui Lăcătușu. Mulți, probabil, habar nu aveau cine a fost cu adevărat. S-au lasat duși de val, de lozinci, (Tiiii, dar ce frumos!”) de puțină colivă (mai trebuia zahăr!) și de o atmosferă mistico-naționalistă care nu are nimic în comun cu spiritul Evangheliei.

Printre participanți s-au aflat și indivizi îmbrăcați în tricouri cu numele unor organizații care promovează deschis ideologia legionară. Mai mult, au fluturat steaguri cu simboluri interbelice, într-un spațiu public, într-un context religios.

Reamintesc: în România este interzisă prin lege promovarea fascismului, legionarismului, rasismului și xenofobiei.

Și totuși, aceste manifestări continuă să aibă loc nestingherit, sub umbrela unor comemorări religioase. Să nu uităm că Parlamentul a înăsprit recent pedepsele pentru astfel de fapte. În teorie, cei care le promovează pot primi până la 10 ani de închisoare.

În practică? Tăcere.

Canonizarea controversată

Evenimentul de la Giulești vine la nici un an după ce Institutul „Elie Wiesel” a tras un semnal de alarmă privind canonizarea unor figuri religioase cu trecut legionar. Printre ele, Ilie Lăcătușu. Documentele istorice indică o activitate legionară intensă: lider de cuib, apoi de sector, participant activ la rebeliunea legionară din ianuarie 1941 și autor al unor liste negre cu oameni considerați inamici ai mișcării, ce urmau să fie executați după preluarea puterii. Ulterior, a fost trimis ca misionar în Transnistria, o regiune în care, în acei ani, au fost exterminați zeci de mii de evrei.

Este o realitate istorică, una incomodă, dar care nu poate fi ignorată sau cosmetizată.

Ce urmează?

Până în acest moment, nicio autoritate nu a anunțat dacă va fi demarată vreo anchetă în legătură cu manifestarea de la Giulești. Dar întrebările rămân. Cât de ușor acceptăm infiltrarea simbolurilor fasciste în ritualuri religioase? Cât de conștienți suntem că banalizarea trecutului riscă să legitimeze ideologii toxice?

Ce are aface bietul Iisus cu salutul legionar, cu doctrinele lor?

Când icoanele se amestecă cu steagurile verzi și tămâia cu lozincile fasciste, nu e doar o problemă de legalitate. E o problemă de memorie, de morală și, în cele din urmă, de responsabilitate colectivă.

Haipa!

DFM 23 iulie 2025

Foto preluare net.