„Omul înțelept nu dezaprobă niciodată un nebun!”- proverb românesc-
Un orădean de 64 de ani a găsit o metodă revoluționară de a-și arăta nemulțumirea față de arestarea lui Călin Georgescu: a făcut flotări pe linia de tramvai, în fața Primăriei. Evident, un gest eroic, de mare forță politică, care, fără îndoială, urma să pună pe jar autoritățile și să schimbe mersul istoriei.
Spectacolul nu s-a oprit aici. Bărbatul s-a pus în fața mașinilor, a blocat o autospecială de poliție și, într-un final apoteotic, a început să strige „Mă omorâți!”, după ce agenții l-au tras de pe șine. Un adevărat martir al zilelor noastre, gata să înfrunte sistemul cu… flotări și injurii.
Desigur, poliția nu a fost impresionată de această demonstrație de rezistență civică. Omul a fost săltat, amendat cu 2.000 de lei pentru scandal și tulburarea ordinii publice și dus la spital ( eventual balamuc) pentru o evaluare medicală. Se pare că revoluția mai are de așteptat, iar flotările pe șine nu au fost încă incluse în manualul protestelor eficiente. Niiinooo-niiino! Bam-bam! Pac-pac! Nani! 🙂
DFM 27 februarie 2025
