Nicu Covaci, fondator și lider al trupei Phoenix, a murit la vârsta de 77 de ani din cauza agravării unor probleme de sănătate. Tratamentul postoperatoriu „nu s-a putut finaliza din cauza complicațiilor” și „lucrurile nu se îndreaptă deloc spre bine”, au anunțat miercuri membrii trupei Phoenix.

Nicu Covaci a început să aibă probleme de sănătate la începutul lunii martie, când a început să simtă că îi amorțește fața. Un RMN a relevat existența unei tumori cerebrale. Pe 22 martie, Covaci a suferit o intervenție chirurgicală de urgență la Timișoara pentru extirparea tumorii, operație care a durat aproximativ 6 ore. Mostre din formațiune au fost trimise pentru analiză la laborator. După operație, liderul formației Phoenix a urmat ședințe de radioterapie.

Nicolae Covaci, fondatorul formației Phoenix, s-a născut la 19 aprilie 1947, în Timișoara. Compozitor, chitarist, pictor și grafician, el a studiat pianul încă din copilărie.

La începutul anilor ’60, a înființat formația de chitariști „Sfinții” împreună cu colegul său de școală, Kamocsa Camo Bela. În 1964, numele formației s-a schimbat în Phoenix. Între 1964 și 1966, au cântat în săli studențești și cluburi din Timișoara, interpretând piese din repertoriul formațiilor celebre la acea vreme, precum The Beatles, The Rolling Stones, The Monkees și The Animals. Trupa lui Covaci a început să fie invitată la București, în emisiuni de televiziune, devenind cunoscută în toată țara.

Nicolae Covaci s-a născut la 19 aprilie 1947, în Timișoara. În 1974, Covaci a scos ilegal membrii trupei din România, ascunzându-i în boxe Marshall pentru a continua activitatea trupei în străinătate.

„Formația Phoenix a fost interzisă în 1974. Mi-am dat seama că nu mai merge și m-am hotărât să plec. Disperarea m-a împins să fac gestul ăsta. I-am băgat în boxele Marshall și am pornit spre graniță. Noaptea, am ajuns la Orșova. Grănicerii mi-au spus să descarc mașina și să trec la percheziție corporală. Le-am spus că în mașină se află instalația mea. Unul se urcase pe boxa în care era Țăndărică și își bălăngănea picioarele la un centimetru de obrazul lui. Până la urmă mi-au dat drumul și am început să trec barajul spre sârbi.”- a povestit Covaci pe blogul său.

Trupa Phoenix a compus muzica pentru filmul „Canarul și viscolul”. Phoenix a participat la festivalul național studențesc de la București, unde a prezentat opera rock „Omul – 36:80” și a primit, la prima ediție a Festivalului Club A, premiul pentru creativitate și originalitate, potrivit site-ului ziarultimisoara.ro. În același an, regizorul Manole Marcus a solicitat formației să scrie muzica filmului „Canarul și viscolul”, care include o secvență în care apar membrii trupei.

Dumnezeu să-l odihnească!

DFM 2 august 2024

Foto Evenimentul Zilei