Nu sunt Cărtărescu, nici Nora Iuga, Blaga sau Marin Sorescu. Nu sunt nici măcar Nuța Cămătara. (sic!) Nici n-am avut vreodată intenția să fiu ca ei, că nu pot și nici nu vreau. Sunt doar eu, o jurnalistă sătulă până peste urechi de mârlănie și minciună. Ca voi toți cei care mă citiți.
Pentru că îmi place să scriu și am avut convingerea că poveștile mele, chiar dacă puerile unele, aduc bucurie și lacrimi celor care le citesc, am publicat câteva cărți la edituri importante, foarte cunoscute. E drept, n-am plătit tirajele, n-am dat niciun ban, au făcut ei totul, și au făcut bine, pentru că în redacțiile editurilor sunt (încă) profesioniști. Dar…
Pentru că e și un „dar”…
Prima carte, Povestiri din București, a apărut la editura Cartea Românească, Paralela 45, în 2017 și am avut lansarea la Romexpo, în cadrul Târgului de Carte Gaudeamus. A fost neașteptat de frumos, au vorbit despre ea Daniel Cristea Enache și Cosmin Perța, am avut mulți invitați.
A doua carte publicată la editura Cartea Românească a fost Tembelă până la moarte. Pentru mine, care, rețineți: nu mă consider scriitoare!, lansarea, tot în 2017, în același loc, dar în noiembrie, a fost un real succes. În momentul acela, oamenii au cumpărat câte trei-patru Tembele, plus Povestirile (erau și ele de vânzare la stand).
Au fost puse apoi, la vânzare, pe internet. Ambele. Unde dai căutare, le găsești: pe e-MAG, Elefant Diverta, Cărturești, Libris, Librăria Online.ro, Altex, etc. Sunt multe locuri unde pot fi descoperite, atât de multe, că n-am răbdare să vi le scriu aici. Dar dacă credeți că zic baliverne, le puteți căuta și singuri. Vă veți convinge.
S-au vândut binișor, și sunt convinsă că au scos noi tiraje (evident că eu nu am fost anunțată niciodată, cine eram eu pentru ei?!).
Mai nou, le văd și pe Amazon, de vânzare, la niște prețuri destul de mari.
Bun! Unde vreau să ajung cu textulețul ăsta? La comunicare! Și la bani. La remunerația autorului. În urma publicării și distribuirii operei în volum, eu ar trebui să primesc (conform contractului pe care l-am acceptat și semnat!) 5% din prețul de vânzare fără TVA . Acest procent va fi calculat din suma încasată de Editură de pe urma exemplarelor vândute ale lucrării. Drepturile bănești cuvenite autorului în urma publicării și distribuirii operei sub formă electronică, reprezintă un procent de 20% din prețul de vânzare fără TVA al operei în ediție electronică (https://booknation.ro/carti/carte-pdf.php?product_id=10871555).
Cât credeți că am primit, în OPT ANI, în urma vânzării acestor cărți gândite, muncite și scrise de mine? Și asta, după multe e-mailuri și telefoane date, c-așa-i în tenis.
Vă las, mai jos patru sume. Ghiciți voi!
a) 5, 34 lei?
b) 988 lei?
c) 3459 lei?
d) 9200 lei?
Am scris textul ăsta, dintre-o reală tristețe și uimire, pentru cei care cred că eu mi-am cumpărat o mașină din cărțile scrise.
PS Am mai primit încă 188 de lei, pe anul 2023, pentru ambele cărți. Chiar după ce am pus textul ăsta aici. 🙂 M-o fi citit careva?
PPS Ultima sumă, primită de la Cartea Românească-Educațional: 69 de lei. Pe 20 februarie 2025. Hai, că-i bine!
Udate: azi, 16 iunie 2025, am primit un e-mail de la contabilitate, (Editura Cartea Românească Educațional) după ce am trimis eu la ei vreo patru!
Mi se scrie, negru pe alb, că, de fapt, au greșit, că „din cauza unor erori de calcul (ale cui?), în perioada 1.09.2018- 16 .06.2025 suma care mi se cuvine, legal (drepturi de autor) este de 596,55 lei, și nu cea de 1202 lei, pe care am primit-o! Cu alte cuvinte, m-au scos și datoare!
Interesant este și că, deși contractele datează din 2017, ei au calculat sumele din 2018. 🙂

DFM, 19 ianuarie 2024

Cred ca ar trebui sa discuti cu un avocat specializat pe drepturi de autor, in cazul in care contractul tau cu editurile a fost incalcat de acestea. Cred ca este suficient sa le trimiti o intampinare scrisa de avocat ca ii chemi la tribunal pentru nerespectarea contractului si vor plati sumele restante. Banuiesc ca varianta b) este cea corecta …. sper ….
Da. Ai ghicit. B-ul e corect. Avocat? Clar! Poate și un controluț financiar real ar fi benefic acolo. Zi faină îți doresc! Și mulțumesc!
Niciuna dintre variante nu este corectă, nu are cum. În șapte ani? Din două cărți? Știu! Scriem din drag, scriem cu plăcere, o facem din propria pasiune și nu ne-a cerut-o nimeni. Dar e totuși o muncă. Confirm ca cititor, că produci cu scrisul tău atât bucurie, cât și lacrimi. Lacrimi din acelea dulci, evident, din dor sau duioșie, care tot de bine sunt. Și atunci de ce nu ar veni și niște recompense materiale, ca urmare a acestei munci? Cu atât mai mult cu cât cărțile au avut succes, indubitabil că au avut. Aș fi crezut că editurile sunt acolo pentru a ne sprijini pe calea asta, să putem continua cu spor și avânt… E trist. Nu aud pe nimeni (cel puțin dintre aceia la care am eu acces), care să spună: „Sunt scriitor! Eu DOAR cu asta mă ocup și din asta îmi câștig pâinea”. Nu. Scrisul nostru încă stă la categoria hobby. Și zău că e păcat!
Mulțumesc din suflet pentru comentariu. Dar una dintre variantele puse de mine e cea reală. N-are cum să nu fie. 🙂 E trist, știu! Te îmbrățișez ca și cum ai fi lângă mine.
Stai. Adică 100 de lei pe an? Şi ei spun că pot justifica că e corect?
E foarte trist. Foarte foarte trist.
Cândva, am fost întrebată de un autor dacă am cumpărat cartea pe care a scris-o. Ştia că o am, dar a întrebat dacă am luat-o eu. Mi s-a părut puţin ciudată întrebarea. Când am înţeles că orientativ ştia de cel puţin 50 de persoane care au luat cartea şi oficial i s-a spus că-s 10, am înţeles câtă bătaie de joc există…
Da. Cam așa. Ieri mi-au mai aruncat, din silă, din milă, că i-am tot frecat cu mailurile, 188 de lei. Asta pe un an intreg. Pentru Povestiri și Tembelă. Zi și tu, acum! 🙂
Incredibil! Să nu te lași, da?
Păi ce să le fac? N-am bani de avocat. Merg înainte! Și cum trec cei zece ani, reziliez contractul! Nu le las nimic! Kaput!
Dacă varianta B este cea corecta în 7 ani înseamnă că sunt niște nemernici ; atunci când au semnat un contract nu s-au gândit că trebuie să îl respecte ? Trebuie să fie dați în judecată obligatoriu! Să plătească pentru toate cărțile vândute! Mult succes!
Mulțumesc! După ce am trimis câteva mailuri, mi-au mai pus pe card 188 de lei. (ieri!) Hahahah! Deci, pentru două cărți, într-un an! NU aș zice nimic, dacă aș ști că NU SE VÂND. Dar ele se vând, și asta se vede din faptul că prețurile lor sunt mărite pe toate site-urile. Dacă o carte nu se vinde, prețul este tăiat cu o linie și scăzut mult. Ori, pe mine nu mă păcălesc. Ar trebui un control financiar acolo! Ceva e putred!
Vreau să intru pe blogul tău și nu pot. Ce se întâmplă?