Nu sunt Cărtărescu, nici Nora Iuga, Blaga sau Marin Sorescu. Nu sunt nici măcar Nuța Cămătara. (sic!) Nici n-am avut vreodată intenția să fiu ca ei, că nu pot și nici nu vreau. Sunt doar eu, o jurnalistă sătulă până peste urechi de mârlănie și minciună. Ca voi toți cei care mă citiți.

Pentru că îmi place să scriu și am avut convingerea că poveștile mele, chiar dacă puerile unele, aduc bucurie și lacrimi celor care le citesc, am publicat câteva cărți la edituri importante, foarte cunoscute. E drept, n-am plătit tirajele, n-am dat niciun ban, au făcut ei totul, și au făcut bine, pentru că în redacțiile editurilor sunt (încă) profesioniști. Dar…

Pentru că e și un „dar”…

Prima carte, Povestiri din București, a apărut la editura Cartea Românească, Paralela 45, în 2017 și am avut lansarea la Romexpo, în cadrul Târgului de Carte Gaudeamus. A fost neașteptat de frumos, au vorbit despre ea Daniel Cristea Enache și Cosmin Perța, am avut mulți invitați. 

A doua carte publicată la editura Cartea Românească a fost Tembelă până la moarte. Pentru mine, care, rețineți: nu mă consider scriitoare!, lansarea, tot în 2017, în același loc, dar în noiembrie, a fost un real succes. În momentul acela, oamenii au cumpărat câte trei-patru Tembele, plus Povestirile (erau și ele de vânzare la stand).

Au fost puse apoi, la vânzare, pe internet. Ambele. Unde dai căutare, le găsești: pe e-MAG, Elefant Diverta, Cărturești, Libris, Librăria Online.ro, Altex, etc. Sunt multe locuri unde pot fi descoperite, atât de multe, că n-am răbdare să vi le scriu aici. Dar dacă credeți că zic baliverne, le puteți căuta și singuri. Vă veți convinge.

S-au vândut binișor, și sunt convinsă că au scos noi tiraje (evident că eu nu am fost anunțată niciodată, cine eram eu pentru ei?!).

Mai nou, le văd și pe Amazon, de vânzare, la niște prețuri destul de mari.

Bun! Unde vreau să ajung cu textulețul ăsta? La comunicare! Și la bani. La remunerația autorului. În urma publicării și distribuirii operei în volum, eu ar trebui să primesc (conform contractului pe care l-am acceptat și semnat!) 5% din prețul de vânzare fără TVA . Acest procent va fi calculat din suma încasată de Editură de pe urma exemplarelor vândute ale lucrării. Drepturile bănești cuvenite autorului în urma publicării și distribuirii operei sub formă electronică, reprezintă un procent de 20% din prețul de vânzare fără TVA al operei în ediție electronică (https://booknation.ro/carti/carte-pdf.php?product_id=10871555).

Cât credeți că am primit, în OPT ANI, în urma vânzării acestor cărți gândite, muncite și scrise de mine? Și asta, după multe e-mailuri și telefoane date, c-așa-i în tenis.

Vă las, mai jos patru sume. Ghiciți voi!

a) 5, 34 lei?

b) 988 lei?

c) 3459 lei?

d) 9200 lei?

Am scris textul ăsta, dintre-o reală tristețe și uimire, pentru cei care cred că eu mi-am cumpărat o mașină din cărțile scrise.

PS Am mai primit încă 188 de lei, pe anul 2023, pentru ambele cărți. Chiar după ce am pus textul ăsta aici. 🙂 M-o fi citit careva?

PPS Ultima sumă, primită de la Cartea Românească-Educațional: 69 de lei. Pe 20 februarie 2025. Hai, că-i bine!

Udate: azi, 16 iunie 2025, am primit un e-mail de la contabilitate, (Editura Cartea Românească Educațional) după ce am trimis eu la ei vreo patru!

Mi se scrie, negru pe alb, că, de fapt, au greșit, că „din cauza unor erori de calcul (ale cui?), în perioada 1.09.2018- 16 .06.2025 suma care mi se cuvine, legal (drepturi de autor) este de 596,55 lei, și nu cea de 1202 lei, pe care am primit-o! Cu alte cuvinte, m-au scos și datoare!

Interesant este și că, deși contractele datează din 2017, ei au calculat sumele din 2018. 🙂

DFM, 19 ianuarie 2024