Autor Gelu Mocanu
Să trăiești în perioada aceea nenorocită, care pentru noi a fost un colaps umanitar, (nu mai dau amănunte pentru că chiar nu vreau să-mi stric ziua), deci, să fi simțit mocirla în toată hidoșenia ei, iar acum să o regreți, înseamnă că ești ignorantul absolut sau bolnav sufletește. N-ai înțeles nimic din viață și nici nu ai să înțelegi. Nu poți. Nu ai … cu ce.
Ești ca un pește în acvariu, te lovești cu botul de geam, te întorci, o iei de la capăt, te ții după alții, la fel de limitați ca și tine, mănânci când îți dă stăpânul, (dacă nu uită sau nu te bagă în p…a mă-tii), și vii la mine apoi, să-mi spui… că ai înotat în ocean, că îi știi adâncurile, frumusețile, furtunile… cerându-mi să te cred!
Din cauza ta și a voastră, măi peștișorilor decorativi și amețiți, suntem în situația de azi! Când ați fost eliberați în ocean și ați văzut cum arată un rechin, v-ați căcat pe voi, și ați început să miorlăiți la ușa acvariului. „Vrem înapoi!”
Libertatea e făcută pentru oameni puternici, nu pentru gloabe care se fac că au uitat încolonarea la butelii, ciolane bărbierite, „pătrăuși”, tacâmuri de pui refuzate de vulpile rusești sau tacâmuri de pește (dacă ați mai auzit așa ceva!).
Libertatea e făcută pentru oameni responsabili, inteligenți, capabili de sacrificii, harnici, curajoși, oameni cu imaginație și discernământ, nu pentru alde „lasă-mă să te las” sau „lasă, bre, că merge și-așa, nu mă-nvăța pă mine, că io știu!”.
Mie mi-e silă de astfel de indivizi mucegăiți și mă lepăd de ei ca de dracu’.
Am acest drept, am muncit din greu pentru mine, pentru formarea mea profesională și umană, de la coada vacii până la aplicații de pionierat în tehnologie, pe-aici pe la noi.
Am îndoit fiare, am pus mâna pe o carte, cu învățătură adevărată, scriu, pictez, zugrăvesc, mănânc pe ziar, fără să-mi fie rușine, lucrez aproape zilnic la ceva.
Pentru asta, nu las pe nimeni să-mi sufle în ciorbă, să fie clar pentru toți cei care n-au învățat să stea încă în picioare, și nici nu vor să învețe! Îi detest public, în orice împrejurare, pe pupătorii de cur ceaușist.
Nici nu vă salut!
Gelu, 3 ianuarie 2024
Fotografie preluată de la: https://www.crisana.ro/stiri/restituiri-24/ultimele-zile-ale-dictatorului-ceausescu-vazute-din-biroul-sau-marturiile-secretarilor-personali-ii-172756.html (Mulțumesc, copii!)
