Motto: Ce cred ciclopii când li se zbate ochiul? 🙂 R.M.
Ochii negri şi căprui fură inima oricui
Persoanele cu ochii negri sau căprui sînt cerebrale, analitice, meticuloase şi mult prea raţionale. Ele analizează mereu şi caută explicaţii pentru toate întîmplările. Au o memorie cantitativă. Sînt profunde, reflexive, dar nu îndeajuns de perceptive. Dovedesc perseverenţă şi persistenţă. Iau hotărîri destul de greu, dar o dată luate sînt definitive. Aceste persoane sînt mereu agitate. Cu toate acestea au răbdare şi tenacitate în obţinerea scopurilor propuse. Ştiu şi pot să-şi înfrîneze impulsurile pentru a facilita reuşitele altora. De regulă sînt suspicioase faţă de semenii lor, sceptice cu străinii dar respectă convenţiile sociale. Realiste şi interesate de tot ceea ce le înconjoară, cîteodată pot fi misterioase sau ascunse. Pentru că sînt migăloase în ceea ce fac, ele vor fi întîlnite printre cercetători, istorici, muzicieni sau funcţionari.
Ochii verzi, niciodată să nu-i crezi
Oamenii cu ochii verzi sînt necruţători cu semenii lor, dar nu se manifestă decît atunci cînd consideră că a sosit momentul propice pentru ei. De regulă sînt foarte şireţi, senzuali, dar mai ales sexuali. Se concentrează puternic iar apoi îşi exprimă cu vehemenţă ideile şi hotărîrile pe care le iau. Ei iubesc libertatea şi dau dovadă de corectitudine în afaceri însă sînt suficient de egoişti. Sînt în stare de orice pentru a-şi realiza scopurile propuse. Încep cu mare uşurinţă orice lucru, dar nu sînt constanţi şi perseverenţi. Totuşi după mai mult timp finalizează ceea ce au început. Orgolioşi, necruţători şi răzbunători, au obiceiul să lovească pe la spate atunci cînd adversarul nu se aşteaptă. Ei sînt pătimaşi, insinuanţi şi dominatori, băţoşi în priviri şi în gesturi, vicleni, linguşitori şi perfizi cu cei de la care doresc să dobîndească ceva. Înclinaţiile lor sînt spre inventică.
Ochii albaştri, ca doi aştri
Persoanele ai căror ochi sînt albaştri sînt caracterizate de emoţii puternice dar şi de estetică. Au gîndirea iute însă sînt foarte superficiale. Sînt visătoare, au fantezie şi sînt mult prea generoase cu sentimentele lor. Manifestă o excelentă percepţie însă nu şi reflecţie. Intuiţia stă la baza strategiei lor. Au multă iniţiativă. Deşi sînt timizi, au curajul răspunderii. De obicei sînt firi impresionabile sau influenţabile dar la nevoie şi impulsive. Cei cu ochii albaştri sînt buni oratori şi le place să se vorbească mult despre ei. Se exprimă trivial şi permanent sînt neliniştiţi. Ei se aseamănă cu un torent. Au multe calităţi dar şi multe defecte. Se apucă cu mult entuziasm de treabă, dar se plictisesc înainte de a o termina şi o lasă neterminată pentru totdeauna.
Răzvan Mateescu

Aproape m-au dat de gol.ochii!
Ha! 🙂 Zici?
Pfffffffffff!🤦🏻♂️ Daca ar fi sa ma iau dupa caracterizarea facuta culorii mele, ar cam trebui sa-mi iau campii sau sa-mi pun lentile de contact de alta culoare… Aproape nimic din cele mentionate, nu mi se potriveste. Ma rog, am zis aproape…😂Probabil ca eu sunt exceptia care intareste regula!😂😂
ma flateaza…valabil in zilele insorite
<3