Amintiri din studentie
(fragment)

Si iata ca suntem in prima sambata. Seara se organizau discoteci in diferite locatii. A fost o perioada cu muzica buna, muzica anilor 70-80 ramane pentru mine de referinta (Queen, Led zeppelin, Deep Purple, ABBA, etc). Organizatorii (studenti mai mari, pasionati de muzica) merita toate laudele pentru cat de bine reuseau sa creeze o atmosfera fantastica cu mijloacele putine pe care le aveam in acele vremuri!

Sambata, Veronica a plecat acasa, sa-si vada fetita. Dar ne-a sfatuit sa mergem la discoteca pe care o organizau baietii de la Mecanica.
Dupa o munca de convingere cu noi insine si mai ales cu Florica, am hotarat sa mergem toate. Florica nu prea avea incredere in ea si i se parea ca nu are ce sa caute la dans, pentru ca n-o va invita nimeni. Dar noi am convins-o ca nu trebuie sa asteptam sa vina cineva sa ne invite la dans, se poate dansa in grup, fara neaparat un partener.

Pana la urma s-a lasat convinsa. Si au inceput pregatirile febrile. A durat destul de mult sa ne hotaram cum ne imbracam. Intr-un final ne-am decis: in blugi si bluza. Asa ceva aveam fiecare, deci eram multumite. A urmat o sedinta scurta de make-up (nu eram nici una foarte extravagante, ne placea naturaletea). Florica a fost sfatuita sa nu-si puna ochelarii (avea din aceia “funduri de sifoane”).
„Dar atunci nu vad!” zicea ea întruna.
„Lasa ca acolo este semiintuneric, ce vrei sa vezi atata? La discoteca se asculta muzica si se danseaza, nu se citeste, asa ca lasa ochelarii!”

Cand s-a rezolvat si acest aspect, ne-am privit incantate de felul in care aratam si am plecat la discoteca. Ne-am simtit bine, am dansat, fiecare si-a gasit cate un partener.
Am fost conduse pana la camin de noii nostri prieteni. La poarta ne-am salutat si le-am comunicat numarul camerei noastre, pentru o eventuala alta intalnire, in particular, la o plimbare, la o prajitura, ca asa era pe atunci ordinea lucrurilor.
Eram toate foarte fericite, vesele, am povestit pana noaptea tarziu.
A doua zi fiind duminica, dupa-amiaza, stand in camera toate, asteptam sa fim chemate la poarta de baietii pe care i-am cunoscut la discoteca.

La un moment dat este chemata la poarta Florica. Ea, imbracata in trening , cu un fes (caciula asemanatoare cu cea a lui Axinte din Vacanta mare) tras pe cap si cu ochelarii funduri de sifon, coboara fericita la poarta. Bineinteles ca baiatul care a chemat-o n-a mai recunoscut-o si nici n-a bagat-o in seama, plecand dezamagit ca fata pe care o cauta n-a venit la intalnire.

Elena Bonta

Foto: preluare internet