Vineri dimineață, un bloc din Rahova a fost zguduit de o explozie devastatoare, soldată cu trei morți și mai multe persoane rănite. În urma tragediei, au ieșit la iveală detalii tulburătoare despre intervențiile de prevenție care au avut loc cu doar o zi înainte.

Locatarii blocului semnalaseră încă de joi dimineață miros de gaz, iar echipele Distrigaz Sud s-au deplasat imediat pentru verificări. Gazul a fost oprit și robinetul de branșament sigilat, conform procedurilor. Dar vineri dimineață, chiar înainte de explozie, sigiliul fusese rupt și gazul a fost, aparent, reintrodus. Echipele de la Distrigaz susțin că au ajuns la fața locului imediat după deflagrație, împreună cu pompierii.

Locatarii povestesc pe rețelele sociale cum, cu doar câteva ore înainte, mirosul de gaz se simțea în scară, iar intervenția inițială a fost minimală: gazul a fost oprit, o notificare lipită la avizier, și atât. Unele contoare au început să piuie, iar pompierii au fost cei care i-au convins pe cei de la Distrigaz să revină pentru măsurători suplimentare.

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a anunțat că va demara o anchetă pentru a verifica modul în care operatorul a intervenit la sesizările locatarilor și dacă procedurile de siguranță au fost respectate.

Tragedia din Rahova ridică astfel întrebări esențiale: cum a fost posibil ca sigiliul de pe robinetul de gaz să fie rupt, iar alimentarea reintrodusă, punând în pericol viețile oamenilor? Și, mai ales, ce măsuri se vor lua pentru ca astfel de accidente să nu se mai repete?

DFM 17 octombrie 2025

Sursa Digi

Foto Facebook.