Cezar Avrămuță, alias „Stegarul dac”, a vrut din nou să-și ocupe „reședința de lux„ din copacul de la Arestul Central, dar jandarmii, fără pic de respect, l-au împiedicat să-și îndeplinească visul. Omul, patriot adevărat, nu ca noi, era gata să se mute definitiv printre crengi, probabil pentru a reface legătura sacră dintre maimuțe și natură.

Luni, el a inaugurat acest stil de viață arboricol, petrecând peste 24 de ore cocoțat, refuzând să coboare. Într-un gest de mare vitejie, a acceptat totuși o sticlă de apă de la polițiști, dar numai ca să se hidrateze pentru o nouă repriză de cățărat și de zbierat. Apoi, în semn de sfidare supremă, a început să cânte „Un elefant se legăna” – un mesaj subtil despre echilibrul fragil al societății, sau poate doar despre cum se simțea el atârnat acolo.

Evident, după acest spectacol memorabil, autoritățile i-au făcut un cadou – un dosar penal pentru tulburarea liniștii publice.

Dar elementul cu bâzdâc și steag nu s-a lăsat intimidat și miercuri s-a întors, hotărât să se reinstaleze în copac. Din păcate pentru el, jandarmii, deloc impresionați de acest Tarzan autohton, l-au împiedicat să escaladeze din nou.

Poate că ar fi fost mai bine să-l lase acolo, în copac, să trăiască în armonie cu păsările, fără apă și mâncare, până își descoperea menirea adevărată. Cine știe, poate îl adoptau maimuțele de la grădina zoologică și îi făceau loc în familie. Dar nu, autoritățile au preferat să-i strice zen-ul. Mare păcat!

DFM 27 martie 2025

Fotografie preluată de pe net.

Acesta este un mic pamflet. 😉