Ați auzit vestea? Uniunea Europeană a decis că plombele din amalgam sunt OUT începând cu 1 ianuarie 2025, pentru că, e periculos să inhalezi aburi de mercur zilnic. Dar stai, cum rămâne cu plomba mea veche de 30 de ani, pusă de dr. Ruxi Moraru, care încă rezistă mai bine decât relațiile moderne?

Ce e cu isteria asta anti-amalgam?

Plombele metalice, adică alea gri pe care le mai vezi în gura părinților și bunicilor, conțin un mix de argint, cupru, staniu și, evident, mercur. Problema e că, de fiecare dată când mesteci sau bei ceva fierbinte, o părticică minusculă de mercur se evaporă și ajunge în organism. Medicii spun că asta poate avea efecte toxice. Eu nu-i contrazic, știu ei ce zic, dar iată că am supraviețuit trei decenii cu dumneaei, (plombă pusă în 1995, pe când eram studentă!).

Ce trebuie să faci dacă ai plombe metalice?

Dacă încă ai astfel de plombe, e bine să mergi la dentist, dar nu te grăbi să le scoți la primul cabinet. Medicul stomatolog Cristina Obreja explică:
„Îndepărtarea incorectă a plombelor de amalgam poate elibera mercur în organism. Pacientul trebuie protejat cu un sistem de izolare, aspirație continuă și echipament special.”

UE zice „Gata cu ele!”, dar cu pași mici

  • De la 1 ianuarie 2025 – Interzis total pentru toată lumea (nu doar pentru copii și femei însărcinate).
  • Tot din 2025 – Adio, export de amalgam dentar.
  • Din 1 iulie 2026 – Nici nu se mai produce și importă în UE.
  • Până în 2029 – Se vor analiza alternativele și poate se mai lasă loc de excepții.

Așa că, dacă ai plombe de amalgam și încă trăiești să citești asta, nu intra în panică! Dacă ai bani, fugi și schimbă-le! Adevărul e că dinții arată mult mai bine cu plombe din acril, albe, decât cu negreala aia de amalgam. Nu?

Eu și plomba mea vintage, made by Ruxi, suntem încă aici! Până una, alta, să bem ceva rece, că fierbintele cică nu ne face bine! O bere, o „răcoritoare”, o…? 🙂

DFM 27 martie 2025

Sursa știrii, ziarul Semnal.