Nu-mi place să calc rufe. Să spăl vase. Nu-mi place frigul. Dar nici canicula! Nu-mi plac păianjenii, oamenii care pun etichete, minciuna (dar o utilizez uneori, ca să nu fac mai rău decât am făcut, ca să protejez pe cineva sau ca să-mi ascund teama!), hainele ude, prea strâmte, pantofii care-mi fac bube, viermii și gazele de eșapament. Când eram mică, plângeam în hohote pentru că nu suportam mirosul ăsta, plus cel de benzină.

Urăsc invidia, greața, meschinăria, orgoliul dus la patologic, gelozia cronică, constrângerile, anumite reguli, programul, orele de masă, să fac ce face toată lumea… Nu-mi place ideea de comunism, nu-mi plac nostalgicii ceaușiști și cei care preiau o idee greșită, o acceptă, apoi o sug la nesfârșit, fără a se documenta, fără a întreba, fără a descoperi, ei înșiși, realitatea.

Nu-mi plac indivizii care se plâng, care se vaită, care dau vina pe alții pentru eșecurile lor. Nu-mi plac jocurile de noroc, politicienii de azi (sau ce dracu sunt ei!), păcănelele, și apa din pantofi.

Nu-mi plac poșetele, portofelele (n-am absolut niciunul!), nu-mi place aurul, nici măcar pe turle de biserică. Mai ales acolo!

Nu-mi plac tatuajele clandestine, strâmbe, definitive și inculte. Nu suport violența de orice fel, abuzul emoțional. Nu-mi place când îmi sunt distruse planurile. Visele…

Nu suport copii plângând, chiar dacă nu sunt mama lor! Nu suport lacrimi în ochișorii lor! Nici când sunt bebeluși, nici la cinci ani, nici la opt sau la 16! (Lasă-l să urle, face bine la plămâni! Lasă-l să urle, vrei să-l răsfeți? Ți se urcă-n cap! Lasă-l să zbiere, ești la cheremul lui? Lasă, fată, să plângă, așa vede și el ce însemnă suferința! Lasă-l să zbiere, nu-l mai cocoloși!) Din cauza asta, sunt cea mai neconvențională (și proastă!) mamă din câte am cunoscut vreodată, și știu ce zic, nu exagerez.

Nu-mi place să conduc mașina, nici să schimb benzile de mers!

Detest glumele proaste, vulgare, analfabete! Nu suport mârlănia, bădăranii, țațele și cicatricile. Nu suport persoanele care scuipă pe stradă.

Nu-mi place matematica (să mă iertați, dragi matematicieni!), nu-mi place fizica (uuuuuuuuuuuuu, mamă!) și nici desenul tehnic. Nu-mi place să cos (dar o fac, totuși!), nu-mi place să croșetez (Aaaaaaaaauuuuuuuuuu, lupii, băăăă!) sau să tricotez.

Nu-mi plac ciorapii din plastic, genele false, ipocrizia, coafurile elaborate, blănurile, machiajul exagerat și „în turmă”. Detest artificialul.

Nu-mi place nici ideea nemachiatului, îmi dă senzația de neîngrijit și de renunțare.

Unii zic că machiajul este o „practică vicleană”, o tehnică de manipulare, care ascunde adevărata frumusețe a chipului. Eh, mai lăsați-mă cu ideile astea de babe habotnice, machiajul te ascunde doar dacă-ți dai cu o tonă de fond de ten pe față, și un kil de ruj. Dacă nu ai bun-simț și echilibru, vei arăta ca o paparudă, dar dacă te machezi ușor și natural, nu!

Nu-mi place mâncarea de prune și de gutui, nu-mi place tocănița și nici carnea crocantă, prea arsă pe grătar. Nu-mi plac băuturile alcoolice dulci și nici umbrelele. Detest controlul, de orice fel ar fi, bârfa, răutatea, cariile dentare și unghiile de la picioare lăsate să crească.

Mă enervează paharele.

Nu-mi plac despărțirile, dar uneori le chem, pentru că suferința e prea mare. Nu-mi plac doctoriile, de nicio culoare, supozitoarele (Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!), intervențiile medicale, tratamentele și nici curele de slăbire. Nu-mi place cum miroase floarea de păr, și faptul că uit din ce în ce mai mult și mai des. Nu-mi place când nu știu ceva. Mă simt inconfortabil.

Nu-mi place ipohondria, omul ahitiat după bani, poltronul, parvenitul și prostul care crede că te învinge prin viclenie.

Nu-mi plac brațele mele și faptul că par ușor naivă în ochii unora. Nu sunt așa! Dar mi-e silă să mai comentez sau să le pun oglinda în față. Silă și milă.

Nu-mi plac oamenii care nu-ți (și nu-și!) respectă cuvântul! Nu-mi place când sunt departe de cineva drag și nu-l pot ajuta. Nu-mi plac mormintele.

Detest individul care-și înșală nevesta, apoi se întorce spășit la ea și îi spune ca un mediocru: „Pe tine te iubesc și te voi iubi toată viața!”

Nu-mi place să stau la coadă. Nu-mi place să aștept.

Nu-mi plac mlaștinile, țânțarii, imitațiile, ambiguitatea, ceața, drogații, infractorii, nepăsarea și copiii care-și disprețuiesc părinții.

Nu-mi place să mă învârt!

DFM, 18 aprilie 2024