Ca să le facă o bucurie celor doi copii minori, în vârstă de 7 și 10 ani, o mamă, avocată de meserie, le-a cumpărat pușculițe. Nu, nu din acelea în care să-și strângă micile economii, ci arme de tir sportiv. Băiatul cel mare se distra grozav ucigând păsărele. Probabil că la 18 ani, mămica îi va cumpăra un T34 și niște grenade.
Citiți știrea!
„O avocată din Prahova, acuzată că a cumpărat arme copiilor minori în vârstă de 7 și de 10 ani, a fost reținută de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploiești. Potrivit anchetatorilor, copilul cel mare a folosit armele zilnic pentru a împușca păsări. Procurorii, împreună cu poliţiştii din cadrul Serviciilor Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova şi Inspectoratului Judeţean de Poliţie Dâmboviţa, au efectuat două percheziţii domiciliare în localitatea Măgurele din judeţul Prahova. Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpata P.E.D. – avocat în cadrul Baroului Prahova. Inculpata a achiziţionat fără drept prin intermediul platformei eMAG Market, de la o persoană juridică din Polonia, o armă neletală de tir sportiv cu aer comprimat, calibru 4,5 mm, supusă autorizării conform legislaţiei române şi care a fost introdusă fără drept în România prin intermediul unei firme de curierat la începutul lunii februarie 2023, armă pe care a deţinut-o fără drept până în data de 06.07.2023″, se arată în comunicatul transmis de Curtea de Apel Ploiești. Din cercetări a rezultat că toate cele patru arme au fost achiziţionate de către inculpată cu unicul scop de a fi folosite de către cei doi copii minori ai ei în vârstă de 7 şi de 10 ani. La percheziţie, armele şi muniţiile au fost găsite lăsate la îndemână pe o masă din garajul imobilului de domiciliu al inculpatei P.E.D., fără să fie asigurate în vreun fel. Fiul inculpatei, minorul P.D.N., în vârstă de 10 ani, le-a folosit zilnic, fără drept şi fără un minim de instructaj, împuşcând cu ele păsări aflate în apropierea locuinţei”, spun anchetatorii.
Sursa: Digi 24 Foto preluare net.

In clasa a 4-a mergeam cu TAB-ul la poligon si trageam cu munitie adevarata; nu a ajuns nici-unul dintre noi ucigasi in serie dar si acum la varsta mea sunt un „țintaș” grozav!
Cred cu tarie ca indemanarea in folosirea armelor si posesia lor ar face mult mai greu instaurarea noii dictaturi!
„Cineva” doreste insa ca baietii sa fie niste mimoze sa nu stie sa se apere, sa nu stie cum se folosesc armele…
Da, dar tu trăgeai la țintă, organizat, sub îndrumarea unui profesionist, nu ucideai păsăret nevinovat. Igen? 😉
Daca nu avea pusca le omora cu praștia, problema copilului e educatia nu arma!
Ha! Cu praștia e mai greu de nimerit o vrăbiuță. Dar, așa e. Educația e problema.