Ieri, la Lidl. Până să-mi vină rândul, urmăresc oamenii. Știu, poate e boala jurnalistului.
Mdeci: pe banda din stânga, un cetățean tip corporate, cel putin manager, ochelari, buze subțiiiri, cheliuță de intelectual, urâtuț și îmbătrânit, dar zglobiu ca vârstă, ceas barosan (apometru!) la mână, scump, sacou, pantaloni de firmă, pantofi (la fel). IM-PE-CA-BIL, nicio scamă pe el, nicio dungă și parfumaaaaat, oaleu!!
Îl privesc îngrozită și fascinată cum…„paginează” banda în dreptul lui. Frate!! Nu am văzut în viața mea atâta meticulozitate. Fructele sunt așezate câte patru grupuri, două și două. (Cred că s-a orientat și după culori!!) Banane, portocale, mere și mango. La linie!
Urmează legumele. Morcovii aranjati frumos lângă pătrunjel și ceapă. Bun! Apoi, mezelicurile. Aceeași ordine nemțească. Salam sub salam, cârnăcior lângă pateu de pitpalac bălțat. După astea, sunt puse florile. Lalele. Patru buchete. Culori diferite.
Pâinea campionilor e tăiată felii egale și aranjată ultima. Îmi pare rău că nu am avut telefonul cu mine! Merita o fotografie!
Când să plătească (firește, cu cardul! Și nu vă mai povestesc cât era de ordonat portofelul lui! că înnebuniți!)- apare și mândra lui. Că trebuia să existe și o ea. La fel de…„la dungă” cu țoalele. Pantofi cu toc, ștrampi subțiri, păr coafat, pardesiu de firmă, poșetă… (habar n-am ce fel, că nu ma pricep!), manichiură perfectă, fardată discret. Fără frumusețe fizică, dar cu un corp de revistă. Adusese și ea o ciocolată. A vrut s-o pună lângă pâine. „Nu!”, a zis el. Nu lângă pâine! Ține-o-n mână!” Și ea l-a ascultat supusă.
M-am gândit apoi la ei. Cum au în casă aranjate lucrurile? (nu care cumva să fie mutată vaza verde 2 cm. mai la stânga, că e prăpăd!).
Cum arată dulapul cu țoale? (parfum, chiloții aranjați pe culori, zile?) Cum e bucătăria? Cum e frigiderul?….baia? Pfff!
Cum mănâncă? Cum se spală pe dinți? (cred că cel puțin cinci minute numai pe-o parte!!!) Cum se spălă în urechi? Cum își taie unghiile?
Iar despre partea amorului…buahahahahah!! Bănuiesc că au ore fixe, (Draga mea, am o pauză între 14.03 și 15.23!) și preferă numai cu capul spre Nord, pe un asternut bio. Cu ochii pe ceas (el), iar ea cu gândul la caloriile „arse”.
Știu, sunt nemernicuță, dar nu m-am putut abține!
Vă pup pe toți! Mă rog, pe aproape toți.
S-auzim de bine și de…ordine!
Dana Fodor Mateescu/foto internet
Dacă ți-a plăcut ce ai citit pe blog, susține-mă, aici: RO28 RNCB 0318 0781 8893 0001
BIC RNCBROBU- Mateescu Daniela Cristina
Doar dacă vrei!
Mulțumesc!

Chiar la ora fixa amorul de ar fi, bine ca este pentru cine suporta, eu asa cred. Cit despre ordine si disciplina, mde, fiecare cu sertarul sau de desuuri – din partea mea, cel putin, si in mijlocul noptii stiu ca se potrivesc sosetele in perechi disciplinate. Buna observatia despre cuplu totusi – cred ca se potriveste zicala: cine se aseamana, se aduna. Qui s’assemble, se ressemble.
Hihihihi! Nu? Să le vezi șosetele cum se privesc, și ele, ochi în ochi!!! Hahahaha!! Curate si frumos împachetate. Zi faina, Florin!!
Draga mea, fosta jurnalista si scriitoare de suflet, acu’, sa nu crezi ca sunt un carcotas, da’ sa stii ca io’i tin partea simpaticului tau, pentru ca si io’s la fel de meticulos „la banda”… Fara sa exasperez pe nimeni dintre cei care-mi tusesc
sau sufla’n ceafa, le asez in ordinea greutatii, si tipurilor de produse, in asa fel, incat, pe langa satisfactia casierului de a le avea cat de cat sortate, la iesirea din banda sa le pot aseza in carucior, identic cum le aveam cand m-am asezat la coada… si daca e nevoie de motivatii, iata-le: la debarcarea in sacosele consacrate, nu mai pierd timpul, in parcare, sa vad pe unde e pateu’, sapunu’, legumele congelate, samponul, zaharul,crema de ghete, sucurile (stiu, ma veti condamna, dar nu ma pot dezbara de ele), uleiul, faina, fructele, detergentul frumos emanator, cafeaua, cartofii, ouale, inghetata si multe alte maruntisuri care, evident, nu pot sta unele langa altele din varii motive… si nici nu cred ca e nevoie sa le insir aici… pen’ ca v-as strica bunatate de weekend, cu explicatiile mele idioate… Dar, te asigur, ca daca ma banuiesti si de restul de meticulozitati, te inseli amarnic… De ce? In primul rand eu nu mai am o „ea”, care sa-mi tulbure mania de care sufar, iar vecina mea de apartament, chiar daca nu-i scapa nicio sacosa de scanat cand intru in casa, nu m-a intrebat niciodata de ce iau atata paine, atatea oua, atata hartie igienica sau pungi cu taitei, (toate astea fiind desupra sacoselor, dand impresia ca sunt pline numai cu asa ceva) .. in schimb, ma intreaba daca, mie, mi-au marit pensia… Intrebare logica, dealtfel, in contextul scanarii… Cat priveste amorul… sunt mult mai dezordonat decat s-ar putea crede, ca niciodata nu stiu daca a fost baba de la 5 sau cea de la 2…amandoua au acelasi hobby:intai asculta la usa si pe urma dau buzna sa-mi arunce cate un zambet pufos, din tocul usii…amandoua uita sa mai plece, (ca poate m’o trece si pe mine vr’o nevoie)…amandoua, imi povestesc cate o ora despre scartaieturile paturilor din apartamentele vecinilor mai tinerei, amandoua imi povestesc ca le este frica de dulaul alb de la 6, si de stapanul lui, de parca ar musca si ala, amandoua ma intreaba ce mai gatesc, de parca as fi gastroinfluencer…si cand reusesc sa scap de acest calvar, simt asa o usurare, ruda cu orgasmu’… Asta da, amor ! Si nu e la ora fixa, e la ora cand vor ELE… Cand ma apuc sa mesteresc cate ceva, numai eu stiu unde sunt sculele si accesoriile, in toata dezordinea mea…Nici hotii n-ar sti ce sa ia mai intai… Candva, am avut si eu o „ea”, careia nu am avut niciodata ce sa-i reprosez in calitate de consoarta, doar ca, o data la doua saptamani o apuca rearanjatul ambientului si a interioarelor sifonerelor… Am guitat eu de vreo doua ori, (mai mult in barbie) dar m-am resemnat, plus ca imi si ii facea o deosebita placere, sa o rog sa-mi dea cate un accesoriu de imbracaminte sau sa o intreb unde-mi sunt, mai nou, solutiile foto , pentru developare filme si fotografii… Asa ca draga mea Muchi, sper sa ne intalnim la o banda paralela, sa te amuzi, stiind deja, ce se afla, de fapt, in spatele personajului… Cu drag, „cip-cirip”!
Ahahahahahahahah! 🙂 Abia aștept!
Eu sunt un dezordonat notoriu, un producător de haos chiar. Când văd o ordine perfectă o devastez oricum și liniștit mă așez peste ea, de acum liniștit. No more stress! Cât de frumoasă este viața!
Absolut! Aprob pozitiv! 🙂
😅