De ce înșală bărbații? Greu de spus. Unii susțin că nimeni nu înșală fără un motiv. Trebuie să aibă un scop cel care își lasă nevasta acasă, la cratiță, și pleacă la amantă. Nu?
Bărbații vor diversitate feminină și sexuală, ne învață psihologii. Se plictisesc rapid și vor altceva. Cei care își trădează femeile sunt instabili emoțional, imaturi și, unii dintre ei, au mari probleme de comportament.
Totuși, se pare că cei mai mulți sunt oameni cu capul pe umeri și nu-și înșală partenerele.
Conform prof. Alicia M. Walker „înșelatul are loc în 70 % dintre căsătorii, pe când un expert independent crede că acest lucru se întâmplă undeva între 25 și 60 % din relații. Deși procentajele variază mult, toate aceste statistici ajung la o concluzie comună: bărbații tind să înșele mai mult decât femeile.”
Bărbații recunosc că au călcat pe bec, dar nu toți. De regulă, ei nu vor să-și părăsească nevestele/iubitele, le vor pe ambele, n-au curaj să rupă una dintre relații, așa că merg mai departe din minciună în minciună. Până când? Cât pot!
Am cunoscut mai demult un cuplu. Erau căsătoriți de ani de zile și aveau trei copii. El o înșela cât și cum putea. Ziua, noaptea, vara și iarna. A trădat-o la scurt timp după căsătorie și ea s-a prins.
Disperată, indignată și iritată, îl urmărea peste tot, îl scotocea prin buzunare, în portofel, în computer, îi cerea parola ca să-i citească mesajele, etc. Din cauza suferinței, a geloziei cumplite, a frustrărilor și a înfrângerii, femeia se urâțise, îmbătrânise, se îmbolnăvise. (Nu era nici înainte vreo zână, dar totuși.) Fața ei era pământie, buzele subțiri și ochii duși în fundul capului. Se scofâlcise. Arăta rău. Se mai farda, săraca, dar degeaba. Doar părul îi rămăsese frumos.
El, soțul care înșela, întinerea. Era plin de viață, energic, frumos, sănătos ca un taur.
Când ieșeau undeva, în oraș sau erau invitați la vreo cununie, se potriveau ca nuca-n perete. Nici ea și nici el nu erau fericiți. N-au fost niciodată, dar asta nici nu mai contează. Vă puteți imagina cum trăiau oamenii ăștia? Să îți îmbrățișezi soțul, să-l săruți, să speri că se va schimba, să crezi în cel care te-a înșelat, să-l ierți de fiecare dată? Să te prefaci că ești fericită în public, dar, de fapt, să știi că nu pe tine te iubește? Să joci un teatru prost de dragul convențiilor?
N-am să înțeleg niciodată de ce ar accepta cineva așa ceva? De ce? Copiii erau mari, căsătoriți, ba aveau la rândul lor copii. Atunci? Cum e posibil ca timp de ani de zile să fii conștientă că ești înșelată, să simți asta (orice femeie simte!), să stai cu el la masă, să-l mângăi, să faceți amor, dar tu să știi că se gândește la cealaltă și că o iubește pe ea? Te prefaci că nu e așa? Pentru ce? Pentru binele planetei? Viața-i scurtă. Prea scurtă uneori! Și nu l-am înțeles nici pe el.
Să mergem mai departe și să vedem ce ne mai zic psihologii ăștia. Cică bărbații înșala pentru a se simți „de valoare, importanți, apreciați și siguri pe ei”. Bărbaților le place să câștige. (Ete pârț!) Bărbații care înșală găsesc femei care îi fac să se simtă vii, admirați, masculini și respectați. (Auci!)
Asta pentru că, dragii de ei, sunt ființe foarte sensibile. Chișă ochii, când nu te aștepți, și se simt nedreptățiți în amorul conjugal. (Mvai! Să nu-i credeți niciodată când spun asta! E trombon!)
Dar e corect? Nu e corect! Nici pentru soție, care n-are nicio vină (și chiar dacă ar avea, nu merită să fie tratată cu atâta cruzime și lipsă de respect!), nici pentru amantă.
Frățică, nu-ți ajunge nevasta? Nu-ți mai place? Ți-a ales-o altcineva? Te-a forțat ea s-o iei? Te-a obligat cineva? Nu cred! Atunci? Rupe pisica. Vorbește-i, fii bărbat, nu treanță! Spune-i că o iubești pe alta și gata. Le vrei pe ambele? E complicat, dar nu imposibil. S-ar putea să-ți reușească schema, dar nu va ține mult. Așa că, fii rezonabil și hotărăște-te!
Românii au un proverb excelent referitor la situația asta: „Nu poți ține doi pepeni într-o mână.” Și mai e unul: „Nu încap două săbii în aceeași teacă.”
S-auzim de bine! Namaste!
Dana Fodor Mateescu, 9 iulie 2022
Foto preluare net.

Incap in aceiasi teaca dar pe rînd! Pepenii pt murat pot fi tinuti doi intr-o palma, cu umpic de bunavointa!De ce înseala femeile? Emil Mateiciuc
Hahahahaha! Pepeni murați să ții tu în mână! Proverbul se referă la PEPENI normali, mari, copți. Iar cel cu teaca scrie clar: „în același timp.” N-ai nimerit-o. Mai încearcă! 😉
ha ha ha …domnule…
Cu acest raspuns ati facut cea mai puternica descriere a mintii si mentalitatii barbatului!
No more comments! You said it all…
Biblia spune ca nu poti sluji la doi stapini, lui Dumnezeu si lui Mamona! De multe ori femeia este Mamona! Emil Mateiciuc
Da. Mama sfântă e mamona, nu? Mama care dă viață… Superb! Minunat! Să aplaud?
Ehehehe….iar excelati
Ce mai conteaza, tipic pentru mintea barbateasca „biblia si femeia si inselatul si…si….”..toate in aceeasi oala…
Puteti fi luat ca „sample” pentru „ce este barbatul si cum gandeste el”…. he he he…
PS. dar sunt si exceptii. Nu, nu dvs, sigur!
Dana nu exista femeie nevinovată cand barbatul merge la alta! Și nici invers! Undeva intre ei este o problema adesea minoră…Poate lipsa de comunicare, poate prea multe dureri de cap…
Firește! În 90 % din cazuri, el pleacă la alta pentru că n-o mai suportă pe actuala. Pentru că vede și el diferența uriașă! Dar unii sunt atât de lași și fără coaie, că sunt cu ambele. Când e soția la ciclu, țup-țup la amantă. ȘI viceversa. 😉 Ghinion are când sunt ambele inutilizabile. Hahaha!
Cam reduci barbatii la functia de reproducere 😂! Da sexul este important pentru noi dar nu este totul, cred ca recunoasterea valorii noastre, cata o fi ea, e mai importanta!
Tu vorbesti despre obsedatii sexuali!😂
Bărbații înșeală din plictis (nu au prea multe de făcut, nu au asiprații, nu contribuie activ în gospodărie, lasă mama să educe copiii căci ea știe mai bine, doar ea i-a adus pe lume…etc. ) Bărbații mai înșeală și de lene (de ce să muncești să construiești căsnicia întemeiată când mai bine rămâi mereu în etapa incipientă , de vrăjeală? Știu bărbați care recită superb, versuri întregi memorate, intonație…Dar sunt aceleași versuri cu care și-au cucerit și soția.) . Bărbații înșeală de frică, acum îi zice criza de 30/40/50 de ani…whatever. De frică că nu o să mai aibă erecție, că-i lasă, că rămân fără putere, așa că dau cu ea în populație cât se mai poate. Cei din categoria asta vor și în căruță și în teleguță, căci după cântecul lebedei vine prostata, iar soția i-o îngrijește cel mai bine.
Absoluuut! Ai perfectă dreptate! Și după ce-și mint și amantele, și nevestele, și sunt lași ca niște râme (dacă alea ori fi lașe!) tot la soție se întorc spășiți, mvaaai! au greșiiit!, „nu se va ma repetaaa!, …dar AIA (amanta) e de vină că… etc..etc…” 🙁 Tre să fie tare limitați! Primitivi. Vomit!
…”THE RITES OF MAN”….o carte pentru mame mai ales, sa isi inteleaga propria maiestrie de a creste un viitor barbat, dar sa nu uite sa o paseze mai ales baiatului…
Acesta isi va descoperi de mic „his own design”, se va descoperi, si de ce o va reciti se va redescoperi….Explicatiile de ce face , ce face, de ce este manta la ce instinctiv este manat….si chiar va afla de ce inseala
Utila dezvoltarii oricarui barbat!!!
In general barbatii romani care inseala isi vor recunoaste rar greșeala. Pt ca se poate,pt ca sunt iertati,femeia ar rămâne cu copiii,cu greul, cine o mai ia cu copii, e viata grea etc, el fara obligații,cu amanta.Lupta psihologica se da intre cele 2 femei,cine cedeaza psihic,aia e,pierde,el rămâne cu invingatoarea.😀
Sunt si bărbați care nu inseala,dar au alte defecte.Nimeni nu e perfect.:)
Absolut! Și trist! Așa învingătoare! Uuu! Mai bine lipsă! Să iei ce rămâne de la alta? Să „mănânci” resturile ce rămân de la nevastă? Sau invers? Nasol! Trebuie să fie idioată rău amanta aia! Patologic! Însă… e posibil să-l iubească așa de mult pe ipochimen, încât nu-i mai pasă că ăla își bate joc de ea. Sărmana! Ar fi mulțumită doar să-l vadă o dată la trei luni. Dar sunt rare femeile care iubesc așa. De obicei amantele relizează rapid că ei sunt niște lași fără coaie și mincinoși.
Sa va spun un caz real: el mai mare decât nevasta cu aproape 2 ani, plecat mai mult de acasă cu serviciul, el mult sub nivelul nevestei,ea avea facultate,el nici liceul terminat, găsește pe una cu 8 ani mai mare si cu copil.Nevasta se prinde rapid,sufera,se cearta cu el,il ameninta,el tot cu minciuni,ca nu e adevarat,nevasta face sapaturi,afla adevărul de la seful lui care ii era si fratele lui mai mare…
Pana la urma ii spune nevestei sa il astepte până ii trece de amanta.Ea il întreabă daca el ar accepta daca situatia ar fi invers..bineinteles ca nuuuu.Dupa 1 an si ceva de asteptare,il da afara din casa mamei ei, satula de toate.El nu voia sa plece,cu greu a plecat.Se stiau de 10 ani..Amanta il primeste cu bratele deschise.
Nevasta a primit partea ei din banii pe chiria garsonierei lor .
Dupa 1 an si ceva,nevasta da divort in sfarsit,dupa cateva amanari din cauza lui. El a întrebat la divort daca pot sa se razgandeasca,ii părea rau,dar nici nu renunta la amanta…Nevasta nu a mai cedat.
Au rămas in relatii bune.Dupa 10 ani de la divort,el ii scrie ca vrea sa vanda garsoniera sa-si ia casa și că trebuie sa vina sa semneze ca e de acord. Inca figurau ca proprietari amândoi.El ii da niste bănuți in euro pt ca a fost o dna,ca de obicei.
El si amanta sunt de 17 ani împreună.
Uau! Ce povesteee! Urât caracter are masculul!
….am mai citit scrierea asta….
Dar ca tot ce scrii tu este de citit si recitit
Si atunci si acum m-am intrebat: OARE DECE nu comenteaza nimeni despre „cealalta femeie”
OARE ce fel de femeie esti cand incurajezi barbatul insurat sa insele
BUBA doamnelor…buba este si aici
BUBA doamnelor este hranita de noi
Si nu sunt o aparatoare a barbatilor. Alegerea meseriei m-a aruncat de la 18 ani intre barbati, caci peste tot ei au fost mai multi, si in unele locuri eram chiar singura femeie.
Ii cunosc numai de peste 60 de ani in postura de colegi de facultate, colegi de birou, prieteni in sensul cel mai curat al cuvantului, confidenti, dusmani, sefi etc etc…
„Se cauta un vinovat”…era o alta scriere
Deci intrebarea mea ramane :
„ce spuneti voi semenele mele, care incurajati barbatii sa insele????
Cum ar fi lumea daca noi nu am alimenta si hrani acest „diavol” cu care barbatul se naste (zice-se..)?”
Te referi la amantă? La cealaltă? De ce acceptă? Păi, poate că unele chiar IUBESC. Chiar se prind (ca proastele!) în plasa masculului „inocent” care mărturisește trist: „Ah!, pe tine te-am așteptat TOATĂ VIAȚA MEA! Te iubesc!”. Iar când idioata îl înteabă: „De ce mai stai cu nevastă-ta?” „De ce ne batjocorești pe amândouă, utilizându-ne, când pe una când pe alta?” sau „ De ce nu te muți cu mine?” El zice: „Mi-e milă de ea, de nevastă-mea!”
….cand ai atins prefixul opt, una ca mine care toata viata a observat, invatat, cantarit, analizat si aruncata prin lume de destin a infruntat si alte natii, stie asta „ambele parti la fel de in pacat”
Dar, #1…din respect pentru noi de acelasi „gender” trebuie sa invatam ca „ce tie nu-ti place altuia nu-i face”
Dar, #2…absolut aprob exceptiile. Multe din casatorii fiind facute din alte motive decat sincera afectiune.
Si accept ca unul din parteneri poate fi asa un „jerk” sau asa de „inconsiderate” ca celalat devine in fapt o victima. Si atunci „rupe-te”…
Cum stim nimic nu este „straight foward”
Situatii si situatii, cum am zis unele exceptii, dar exceptia intareste regula
Si pentru marea gloata (nu pt exceptii) cei doi antrenati in asa numitul „adulter” au culpe egale
O opinie…o experienta….experientele altora….de la lume adunate!!!…. Toate in acest comentariu
Da. Păi de ce? Să spunem că îi ghidează sistemul limbic (nu va gândiți la prostii, doamnelor), creierul ala primitiv care le dictează – ca de altfel oricărui mascul al majorității mamiferelor – să-și perpetueze specia, să-și disemineze adn-ul cât mai mult în stânga și-n dreapta, mai ales pe ogorul exemplarelor desăvârșite și fertile ale sexului opus. Același lucru este valabil și pentru domnișoarele și doamnele care caută să-și protejeze descendența cu specimenele masculine cât mai perfecte, puternice fizic sau financiar etc. De ce o fac după ce și-au oficiat sfintele legături ale căsătoriei? Pentru că la bază nu suntem făcuți să fim monogami. Pentru cei cu statut confirmat de „cap de familie”, încununarea supremă este să aibă și o amantă. Așa functioneaza creierul de primată al majorității bărbaților, oricâte convenții și precepte morale s-ar putea invoca ori inventa. Dragostea perpetuă à long terme nu a existat, d-aia și-au „gâtuit” de tineri eroii un Shaekspeare, un Fitzgerald sau un Tolstoi. Căsniciile de decenii nu au fost posibile decât datorită statutului inferior atribuit în trecut femeilor, de aceea avem cu toții imaginea idilică a bunicilor fericiți cu câte 10 copii (în poveștile multora, cu toții ajunși doctori, ingineri, fizicieni etc). Eu când mă gândesc la blânda mea bunica olteancă și cei 8 copii ai ei, toți însurați și la casele lor 😉 (aiurea), îmi apar în minte cele 4-5 drumuri cotidiene ale ei spre și dinspre fântâna de la 400 de metri de casă, cu trei galeți, două în mâna si una pe oblanicul de pe cap, ca să poată spăla rufele copiilor, ale masculului alfa care venea obosit de pe unde umbla și o saluta cu un dos de laba peste față (găsea el motiv de ce), să spele vasele, sa facă mâncarea, eventual sa opărească vreo găină și daca mai rămânea ceva, să îmbăieze una sau două progenituri care mișunau prin ograda. Căpcăunul meu ancestru o luase de soție când avea 13 ani și i-a oferit traiul ala trandafiriu până la moartea lui, când ea a împlinit 73 de ani, locul lui fiind luat de un unchi care a rămas la casa părinteasca si i-a rezervat aproape același regim până pe la 83 de ani. Altă chestie pe care am remarcat-o. Bărbații care înșeală au tendința sa încerce cu orice preț sa-si păstreze statutul de familist. Așa e la noi, cutume, tradiții, prejudecăți. Divorțul pentru ei este castrator. De obicei, guvidul începe chestia asta de tânăr, când e frumos, în putere. A contrario, doamnele încep mai târziu, dar cele care fac pasul acesta sunt cel mai adesea inclinate să și divorțeze iar majoritatea chiar o fac. E normal pentru dânsele, o revenire în trecut nemaifiind posibilă, reproșurile unei societăți conservatoare, osificata în prejudecați din alta epocă riscând sa-i explodeze cotidian în plină figură. Și ar putea să-i mai explodeze si altele, bizonul mioritic nefiind de loc o specie pe cale de dispariție.
Excelent comentariul! Și mai ales că vine din partea unui mascul Alfa! 😉 P.S. Biata bunică!
Mascul-halva, da. Bunica nu a fost un caz izolat, din păcate.
Of!
💓💓💓