De ce înșală bărbații? Greu de spus. Unii susțin că nimeni nu înșală fără un motiv. Trebuie să aibă un scop cel care își lasă nevasta acasă, la cratiță, și pleacă la amantă. Nu?
Bărbații vor diversitate feminină și sexuală, ne învață psihologii. Se plictisesc rapid și vor altceva. Cei care își trădează femeile sunt instabili emoțional, imaturi și, unii dintre ei, au mari probleme de comportament.
Totuși, se pare că cei mai mulți sunt oameni cu capul pe umeri și nu-și înșală partenerele.

Conform prof. Alicia M. Walker „înșelatul are loc în 70 % dintre căsătorii, pe când un expert independent crede că acest lucru se întâmplă undeva între 25 și 60 % din relații. Deși procentajele variază mult, toate aceste statistici ajung la o concluzie comună: bărbații tind să înșele mai mult decât femeile.”

Bărbații recunosc că au călcat pe bec, dar nu toți. De regulă, ei nu vor să-și părăsească nevestele/iubitele, le vor pe ambele, n-au curaj să rupă una dintre relații, așa că merg mai departe din minciună în minciună. Până când? Cât pot!
Am cunoscut mai demult un cuplu. Erau căsătoriți de ani de zile și aveau trei copii. El o înșela cât și cum putea. Ziua, noaptea, vara și iarna. A trădat-o la scurt timp după căsătorie și ea s-a prins.
Disperată, indignată și iritată, îl urmărea peste tot, îl scotocea prin buzunare, în portofel, în computer, îi cerea parola ca să-i citească mesajele, etc. Din cauza suferinței, a geloziei cumplite, a frustrărilor și a înfrângerii, femeia se urâțise, îmbătrânise, se îmbolnăvise. (Nu era nici înainte vreo zână, dar totuși.) Fața ei era pământie, buzele subțiri și ochii duși în fundul capului. Se scofâlcise. Arăta rău. Se mai farda, săraca, dar degeaba. Doar părul îi rămăsese frumos.
El, soțul care înșela, întinerea. Era plin de viață, energic, frumos, sănătos ca un taur.
Când ieșeau undeva, în oraș sau erau invitați la vreo cununie, se potriveau ca nuca-n perete. Nici ea și nici el nu erau fericiți. N-au fost niciodată, dar asta nici nu mai contează. Vă puteți imagina cum trăiau oamenii ăștia? Să îți îmbrățișezi soțul, să-l săruți, să speri că se va schimba, să crezi în cel care te-a înșelat, să-l ierți de fiecare dată? Să te prefaci că ești fericită în public, dar, de fapt, să știi că nu pe tine te iubește? Să joci un teatru prost de dragul convențiilor?
N-am să înțeleg niciodată de ce ar accepta cineva așa ceva? De ce? Copiii erau mari, căsătoriți, ba aveau la rândul lor copii. Atunci? Cum e posibil ca timp de ani de zile să fii conștientă că ești înșelată, să simți asta (orice femeie simte!), să stai cu el la masă, să-l mângăi, să faceți amor, dar tu să știi că se gândește la cealaltă și că o iubește pe ea? Te prefaci că nu e așa? Pentru ce? Pentru binele planetei? Viața-i scurtă. Prea scurtă uneori! Și nu l-am înțeles nici pe el.
Să mergem mai departe și să vedem ce ne mai zic psihologii ăștia. Cică bărbații înșala pentru a se simți „de valoare, importanți, apreciați și siguri pe ei”. Bărbaților le place să câștige. (Ete pârț!) Bărbații care înșală găsesc femei care îi fac să se simtă vii, admirați, masculini și respectați. (Auci!)
Asta pentru că, dragii de ei, sunt ființe foarte sensibile. Chișă ochii, când nu te aștepți, și se simt nedreptățiți în amorul conjugal. (Mvai! Să nu-i credeți niciodată când spun asta! E trombon!)

Dar e corect? Nu e corect! Nici pentru soție, care n-are nicio vină (și chiar dacă ar avea, nu merită să fie tratată cu atâta cruzime și lipsă de respect!), nici pentru amantă.

Frățică, nu-ți ajunge nevasta? Nu-ți mai place? Ți-a ales-o altcineva? Te-a forțat ea s-o iei? Te-a obligat cineva? Nu cred! Atunci? Rupe pisica. Vorbește-i, fii bărbat, nu treanță! Spune-i că o iubești pe alta și gata. Le vrei pe ambele? E complicat, dar nu imposibil. S-ar putea să-ți reușească schema, dar nu va ține mult. Așa că, fii rezonabil și hotărăște-te!

Românii au un proverb excelent referitor la situația asta: „Nu poți ține doi pepeni într-o mână.” Și mai e unul: „Nu încap două săbii în aceeași teacă.”

S-auzim de bine! Namaste!

Dana Fodor Mateescu, 9 iulie 2022

Foto preluare net.