România nu mai e la cheremul bocancului verde și al poeziei închegate în sânge. Senatul a votat, în sfârșit, cu o majoritate clară, că extremismul, fascismul, antisemitismul și delirul legionar sunt infracțiuni. Cu închisoare. Cu dosar penal. Cu drepturi interzise. Era și timpul!

78 de voturi „pentru”. 15 împotrivă – nostalgici ai vremurilor cu centură tricoloră și jurământ la mormântul urii. 25 de senatori au preferat varianta „nu știu, nu mă pronunț”. Așa e când ai coloana vertebrală moale-moale. Fleșcăită!

România a spus, în sfârșit, că ura nu mai e o opinie politică – e o problemă penală.

Și dacă încă suspini după Codreanu, după Căpitan, după Ceaușescu sau altă relicvă cu mâinile pătate de sânge, ar fi bine să înțelegi: nu-ți mai merge! Cultul morții, rebranduit cu versuri lacrimogene și profile alb-negru, nu mai trece drept patriotism. Adevărul e simplu: nu ești un apărător al nației, ești un vector de ură. Iar România nu-ți mai tolerează discursul ca pe un accident ideologic.

Țara asta a fost siluită, economic și moral, de oameni care se declarau „salvatori” și „luptători pentru neam”. Ceaușescu a distrus sufletul unui popor în numele unei glorii false, iar Codreanu a semănat violență cu crucea în mâini și pistolul la brâu. Dacă pe ăștia îi admiri, nu ești nici naționalist, nici tradiționalist. Ești doar orb la istorie și surd la suferință.

Legea adoptată acum nu e o cenzură. E igienă. E normalitate. E granița dintre libertate și abuz. Nu-ți interzice nimeni să crezi. Dar îți interzice să urăști organizat, să distribui mizerii rasiste, să justifici Holocaustul sau să organizezi „drumeții legionare” cu cântece de moarte.

Asta e vestea rea pentru voi, extremiști digitali cu viziuni de secol trecut și curaj de tastatură: libertatea voastră de exprimare nu mai include și dreptul de a promova crimele. S-a terminat. Să insulți evreii, romii sau refugiații nu te face dizident. Nu ești un curajos! Ești complice la o cultură a urii care a mai ars o dată Europa, și a lăsat-o în ruină.

Dacă ți-e dragă țara asta, fă-o mai dreaptă, mai demnă, mai luminată. Nu mai flutura citate legionare pe TikTok și nu mai recita ode dictatorilor la comentarii. Pune mâna pe carte, pe gândire, pe o istorie reală, nu pe mitologia urii!

România nu are nevoie de poeți ai sângelui, ci de cetățeni ai minții.
Iar dacă tot vrei să lupți pentru „neam și țară”, învață ce înseamnă demnitatea umană.
Restul e gălăgie.

DFM 29 mai 2025