Când oamenii îmi scriu că povestirile mele le-au făcut bine, că au râs ca nebunii în metrou, în troleibuz, în sala de judecată, la tribunal (Te pup, Mariana!) sau la spital, după operație, mă bucur nespus.
Dar când studenții de la actorie se prezintă la examene citind din textele mele, și mai au și succes, îmi vine să zbor. 🙂 Nici nu vă imaginați ce fericită sunt!
Aseară am primit un mesaj de la prietena mea de pe Facebook, Ionela Voicu. Era tare bucuroasă, pentru că fiica ei, studentă la teatru, a folosit un text de-al meu: Proful de desen iar prestația ei a fost bine primită de comisie. „Fata mea cea mică, Iustina, studentă în anul III la UNATC- Actorie, a avut azi examen la Vorbire și a ales un fragment din cartea ta. A fost o reușită. A aplaudat-o profesorul.”
În urmă cu ceva vreme, o altă prietenă de pe Facebook, actrița Natalie Ester, m-a rugat să îi trimit câteva texte amuzante scrise de mine. Cabiria Morgenstern susținea examenul de admitere la UNATC și avea nevoie de povești scurte și amuzante. I-am dat câteva. Nu știu pe care a ales-o, dar a fost bine!
În 2024, la fel am procedat pentru studenții din anul al doilea. 🙂 „Trimte-mi ceva pentru proba de povestire comică! Nu ai scapat nici anul ăsta!”, mi-a scris Natalie. I l-am dat pe Tarzan. Și mai multe nuvele, la alegere, că eu când dau, dau, nu mă încurc!
Vă mai aștept, copii! Binili învinge, vorba lui Tamango.
DFM 29 mai 2025

💓💓💓