Azi a trebuit să ajung pe la Carrefour-Băneasa, ca să ridic o sumă de bani trimisă prin Western Union, de o prietenă care locuiește în altă țară. N-a funcționat. De fapt, mi-a spus fata de la ghișeu, că n-a mers programul toată ziua.
Ok! Mă duc la BCR, poate am mai mult noroc așa. Zic de BCR-ul care se află în incinta Mall-ului. Acolo sunt trei bancomate, fiecare cu treaba lui.
Bun! Ajung, bag cardul și încerc să văd cum fac. Aveam doar numărul de referință (reference number). N-a mers. Scot cardul și intru în bancă, unde erau mai mulți funcționari liberi. Liberi, adică nu aveau clienți.
Mă apropii de doi dintre ei, doi bărbați.
Întreb dacă pot să scot niște bani trimiși de cineva prin Western Union. Unul dintre ei, m-a privit civilizat și mi-a spus:
„Nu se poate, doamnă! Numai dacă aveți codul QR!”
„Nu-l am! ” zic.
„Atunci, îmi pare rău! Nu se poate!
„Deci nu pot scoate banii trimiși? Sunteți sigur?”
„Absolut!”
Dau să ies, dar, între timp, ceva mă oprește în fața unuia dintre bancomatele BCR. „Ia stai, domne, să mai încerc o dată? Ce pierd?”
Și… ziup, bag cardul. Intru în sistem, apăs, scriu, tastez numărul ăla, și… ce credeți, copii? Îmi primesc banii! Fără niciun cod QR sau alte șmecherii. În trei minute rezolvasem singură.
Scot și cardul, dar înainte de a pleca, mă întorc la angajații BCR și le transmit, cu cea mai radiofonică și răspicată voce, ca să audă toată lumea (între timp veniseră și alții la coadă):
„Domnilor, vreau să vă anunț că se pot scoate banii din bancomat și fără codul QR! Vă spun, ca să știți altădată ce să răspundeți clienților BCR, în cazul în care sunteți întrebați, da?”
Au făcut ochii cât cepele cu toții. Habar n-aveau de chestia asta, era clar!
Bravo, BCR! Felicitări! O să mai vin la voi! În 2089!
DFM, 28 iunie 2024

Eu îți doresc să tot ai motive pentru a reveni în B.C.R., ca și în oricare altele, pentru a scoate bani de pe urma cărților tale!
Hahaha! Ce drăguță ești! Da, mulțumesc! De pe urma cărților mele, cam ciuciu bani. 🙂 Te rog să mă crezi că, în 7 ani, am primit, în total, cu aproximație, 1000 de lei. Cam așa… 🙂 Dar vorba unui clasic în viață, șofer pe mașina de piper: „Dano, bine, fată, că ai luat și atât, decât nimic…”
Tocmai pentru că eram la curent cu situația, de-aia ți-am și făcut urarea! 🙂
N-am ce face deocamdată. Tot la BCR sunt. Până la micul incident de acum, nu prea m-au necăjit. 🙂