s-a întâmplat pe strada mea,
ploua, trecut puțin de două…
n-ai mai venit şi-o doamnă rea
mi-a zis că e aproape nouă…
eu, bun, am invitat-o la cafea,
dar am băut, probabil, zece;
mă ameţea când mă privea
cu-n ochi căprui şi unul rece.
ne-am îmbătat, tic-tac, cu amintiri,
da, recunosc, și cu nițică bere,
ceacâra-mi arunca fierbinţi priviri,
traducerea: „dă-i inimii ce-ţi cere”…
la braţ, ne-am luat pe bulevard,
în noapte, către-o oarecare casă,
mă urmăreai deja şi-un mic infarct
mi-ai înscenat pe trotuar, geloasă
eu, cu sirene, foarte disperat,
te-am dus degrabă la urgenţe,
târziu mi-a spus, senil, c-ai sucombat
un doctor plin de flatulenţe…
s-a întâmplat…şi-acuma ce să fac
iubirea nu ți-a fost resuscitată…
ceacâra încă mă şteaptă-n parc,
s-o mai cinstesc măcar o dată…
Adrian Păpăruz

<3